Pisali biologię, liczą na kokosy

Maciej Kałach
Aż 107 tys. osób pisało wczoraj egzamin maturalny z biologii. Przedmiot ten wybrał co czwarty zdający.

Tegoroczne testy do najtrudniejszych nie należały. Zdający musieli udzielić odpowiedzi na 30 pytań, np. wskazać stwierdzenia, które dotyczą utrzymania stresu na bezpiecznym poziomie. Trzeba było także obliczyć zawartość procentową zasad azotowych w pewnej bakterii wiedząc, że cytozyna stanowi 37 proc. wszystkich czterech zasad.

Boom na biologię najlepiej widać w dużych miastach. W Łodzi po raz pierwszy przedmiot ten wyprzedził uznawaną za najłatwiejszą geografię. Na ponad 8 tys. maturzystów tę drugą wybrało 2,2 tys., biologię - 2,5 tys. - Większość zapewne powalczy o indeks Uniwersytetu Medycznego - mówi Janina Skibicka, szefowa Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. Ale biologia to przedmiot brany pod uwagę także przy rekrutacji na psychologię.

Dlaczego tak wielu maturzystów wybiera biologię, która wcale nie jest łatwiejsza od matematyki? Edmund Wittbrodt, były minister edukacji, tłumaczy, że absolwentów liceów przerażają liczby, analiza matematyczna, rachunek prawdopodobieństwa i geometria. Biologia wydaje się być bardziej opisowa, humanistyczna. - Poza tym niesłabnącą popularnością cieszą się takie kierunki studiów jak psychologia i weterynaria, a żeby na nie zdawać, matematyka nie jest konieczna - mówi Wittbrodt.

Jest jeszcze jedna przyczyna wybierania przez maturzystów biologii. Dobra ocena z tego przedmiotu umożliwia studiowanie biotechnologii, medycyny i genetyki. Praca w tych dziedzinach jest nie tylko interesująca, lecz i dobrze płatna.

Agnieszka Komar, absolwentka I LO w Gdańsku, wybrała biologię, bo chciałaby zostać biotechnologiem. - W tzw. starych państwach UE to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki, u nas będzie podobnie - tłumaczy. - Chcę iść z duchem czasu. Wiem, że praca w nowoczesnym laboratorium da mi oprócz satysfakcji niezłe pieniądze. Bo nie zamierzam pracować na zmywaku.

Biologię zdawali wczoraj także studenci. Wśród nich Przemek Trzepiński. Studiuje obecnie biologię na Uniwersytecie Łódzkim, ale marzy o farmacji na Uniwersytecie Medycznym. W ub. roku o indeks na tym kierunku ubiegało się 12 osób na miejsce. - Jeśli poprawię ocenę, to może dostanę się wreszcie na farmację - tłumaczy Przemek. - Dziś minimalne zarobki w przemyśle farmaceutycznym to 5 tys. zł.

Uczelnie medyczne przeżywają oblężenie od kilku lat. Rok temu o jeden indeks na stomatologii w Poznaniu walczyło 19 osób. W Warszawie na techniki dentystyczne dostał się zaledwie co 20 chętny. W Łodzi o jedno miejsce na wydziale lekarsko-dentystycznym starało się 12 kandydatów.

Piotr Sołtysiak, student stomatologii, egzamin zdawał po raz trzeci. Chce zmienić studia wieczorowe na dzienne. - Dobry wynik będzie oznaczał, że przestanę płacić 16 tys. zł za rok nauki - mówi.

Zobacz czy poradziłbyś sobie na maturze z biologii:

Pytania z testów:
1. Podaj przykłady dwóch różnych czynników zewnętrznych, przed których szkodliwym działaniem chroni nas naskórek (zad. 2 za 2 pkt.).
2. a) Podaj przykłady dwóch grup wiekowych, dla których zaburzenia gospodarki wodnej są najbardziej groźne.
b) Podaj dwie przyczyny prowadzące do niedoboru płynów ustrojowych (których głównym składnikiem jest woda) w organizmie człowieka (zad. 10 za 3 pkt.)
3. W DNA pewnej bakterii cytozyna stanowi 37% wszystkich zasad. Oblicz jaka jest zawartość procentowa każdej z pozostałych zasad azotowych (A, T i G) w DNA tej bakterii (zad. 20 za 1 pkt.)

Odpowiedzi:
1. nadmierne promieniowanie UV; urazy mechaniczne
2. a) niemowlęta i małe dzieci; osoby starsze
b) spożywanie zbyt małych ilości płynów; biegunki i wymioty
3. C = 37%, A = 13%, T = 13%, G = 37%.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl