Menu Region

Ukraina chce wznowić rozmowy z Rosją ws. gazu

Ukraina chce wznowić rozmowy z Rosją ws. gazu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Prezydent Ukrainy ma nadzieję, że negocjacje gazowe z Rosją uda się zakończyć do 7 grudnia, czyli prawosławnego Bożego Narodzenia. Wiktor Juszczenko podkreślił, że w najbliższych dniach rozmowy powinny zostać wznowione.
W specjalnym oświadczeniu Wiktor Juszczenko napisał, że obie strony dokładnie znają swoje pozycje, co powinno sprzyjać szybkiemu porozumieniu. Prezydent zaznaczył, że według strony ukraińskiej cena gazu powinna wynieść w tym roku maksimum 210 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, natomiast Moskwa chciałaby, by była ona o 40 dolarów wyższa.

Juszczenko oświadczył, że Ukraina bierze tę propozycję pod uwagę. Zastrzegł jednak, że podwyżka ceny gazu oznacza także wzrost opłat za tranzyt rosyjskiego paliwa przez terytorium Ukrainy. Rosjanie nie chcą na ten temat rozmawiać twierdząc, że umowa sprzed trzech lat, dotycząca tej kwestii, obowiązuje do 2010 roku.

W swoim oświadczeniu Juszczenko po raz kolejny powtórzył, że Ukraina gwarantuje tranzyt gazu do państw Unii Europejskiej.

Rano Gazprom oficjalnie poinformował o całkowitym wstrzymaniu dostaw gazu na Ukrainę. Winą za zaistniałą sytuację Rosjanie obarczyli Kijów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się