Menu Region

Słowacja w strefie euro

Słowacja w strefie euro

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Od północy na Słowacji obowiązuje nowa waluta - euro, które zastąpiło koronę. Słowacja jest 16. państwem, które przystąpiło do strefy euro.
Proces przyjmowania euro rozpoczął się na Słowacji po wstąpieniu tego kraju do Unii Europejskiej w 2004 roku. Szczęśliwie dla naszych południowych sąsiadów udało się go zakończyć jeszcze przed wybuchem światowego kryzysu finansowego. Dzięki temu Bratysława uzyskała korzystny kurs wymiany, który wynosi 30 koron za euro.

Władze w Bratysławie mają nadzieję, że większość koron uda się wymienić w pierwszych tygodniach 2009 roku. W słowackich sklepach będzie można płacić koronami do 16 stycznia, ale sprzedawcy nie będą wydawać reszty w starej walucie, ale w euro. Po tym terminie jedynymi akceptowanymi pieniędzmi będą banknoty, a także monety z wizerunkami góry Krywań, zamku w Bratysławie i słowackiego krzyża.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się