Menu Region

Zbigniew Maciąg: Zaufanie cenne jak pieniądze

Zbigniew Maciąg: Zaufanie cenne jak pieniądze

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Zbigniew Maciąg zca szefa działu pieniądze

Prześlij Drukuj
Miliardy dolarów, które państwa przeznaczają na walkę ze światowym kryzysem, na razie nie przynoszą spodziewanych efektów.
Na rynkach finansowych zapanował względny spokój, inwestorzy już tak panicznie nie wyprzedają akcji, jak kilka tygodni temu, ale do normalności droga daleka. Coraz gorzej dzieje się w realnej gospodarce. Stany Zjednoczone, Japonia, W. Brytania pogrążyły się w recesji. W innych krajach wcale nie jest lepiej. Spada produkcja przemysłowa i słabnie popyt konsumpcyjny. Firmy zapowiadają masowe zwolnienia pracowników, rośnie bezrobocie. Ekonomiści prognozują, że w przyszłym roku będzie jeszcze gorzej. Czeka nas więc zaciskanie pasa i wolniejszy wzrost wynagrodzeń.

Wyraźnie widać, że nawet ogromne publiczne pieniądze nie są w stanie szybko uzdrowić chorej gospodarki. Bo to nie jest zwykłe przeziębienie, lecz ciężka choroba, która ma gwałtowny przebieg i wymaga specjalnych metod leczenia. Tym bardziej że jej objawem jest powszechny brak zaufania.
Instytucje finansowe przestały sobie wzajemnie pożyczać pieniądze, bo się boją, że partner okaże się bankrutem. Niechętnie udzielają kredytów firmom, bo się obawiają, że ich nie odzyskają.

Przedsiębiorcy z kolei, nie mając pieniędzy, przestają płacić podwykonawcom i tracą ich zaufanie. Banki zaostrzają warunki udzielania kredytów mieszkaniowych, zwiększają marże i oprocentowanie. Klienci nie dostają kredytów i nie kupują mieszkań. Deweloperom banki odmawiają pożyczek, więc nie płacą w terminie za usługi innym firmom. Te zaś kierują do sądu wnioski o ich upadłość. Spirala nieufności paraliżuje gospodarkę. Bez jej okiełznania trudno będzie pokonać obecny kryzys. Zaufanie w biznesie często jest bowiem cenniejsze niż ogromne pieniądze pompowane w pogrążoną w recesji gospodarkę.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się