Menu Region

Trendy, antytrendy i kontrtrendy

Trendy, antytrendy i kontrtrendy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Igor Zalewski

1Komentarz Prześlij Drukuj
Z powodzi prognoz, jakie rozlały się pod koniec mijającego roku, jedno wynika na pewno: nie bardzo wiadomo, czego się spodziewać po roku 2009. A to dlatego, że niejednoznaczny był rok 2008.
Trudno znaleźć jeden trend, jedno słowo, którym można by go opisać. A skoro nie bardzo potrafimy powiedzieć, jaki był czas, który już przeminął, tym trudniej nazwać ten, który dopiero nadchodzi. Acz oczywiście wielu mądrali nie ma z tym najmniejszego problemu.

Ta niejednoznaczność roku 2008 wynika z jego chaotyczności. Działo się wiele rzeczy, często ze sobą sprzecznych. Świat jednocześnie się globalizował, czego najbardziej namacalnym, acz raczej przykrym przejawem jest kryzys gospodarczy, którego skala dowodzi, jak bardzo zależymy jedni od drugich.

Tak silnego poczucia "globalnej wioskowatości", tego, że wszyscy jedziemy na jednym wózku, jeszcze chyba - jako ludzkość - nie mieliśmy. I jednocześnie ten sam świat rozpadał się na małe, wrogie sobie kawałki, rozbrzmiewające eksplozjami i spływające krwią. Globalizacja i atomizacja naraz.

To tak, jakby rzeka płynęła z prądem i zarazem pod prąd. Nic dziwnego, że trudno stwierdzić, co jest trendem.

Albo weźmy taką Amerykę. Rok 2008 wydaje się być przełomowy, jako początek zmierzchu tego giganta, jedynego obecnie światowego supermocarstwa. Kryzys 2008 r. dał nam silne poczucie "globalnej wioskowatości"

Bankructwa, fatalna kondycja przemysłu, kryzys finansowy, ludzie tracący domy kupione na kredyt, najbardziej znienawidzony (w USA i poza nimi) prezydent w historii, ugrzęźnięcie w Iraku, nieustające błędy w polityce zagranicznej, państwowe wydatki, pod którymi złamałby się i Atlas - wszystko to składa się na obraz supermana, który dostał zadyszki, a ta właśnie przeradza się w dusznicę bolesną.

Lekarz nie ma wyjścia, musi doradzić zmianę trybu życia, inaczej pacjent kipnie. Innymi słowy: koniec z tym mocarstwowieniem!
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

...

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jg (gość)  •

Atlas shrugged...

odpowiedzi (0)

skomentuj