Menu Region

W internecie uczą młodych Polaków robić petardy

W internecie uczą młodych Polaków robić petardy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Stańczyk

Prześlij Drukuj
W internecie aż roi się od amatorskich filmów, z których dowiemy się, jak domowym sposobem zrobić sylwestrowe fajerwerki.
Wirtualne przepisy na petardy cieszą się przed przywitaniem Nowego Roku dużą popularnością. Strony z instruktażem odwiedza codziennie nawet po kilka tysięcy internautów. Ale zabawa nieatestowanymi fajerwerkami może skończyć się tragicznie.

Amatorzy sylwestrowych wybuchów prześcigają się w pomysłach na wykonanie petard. Z filmików dowiemy się, jak zrobić je np. z pudełka po zapałkach, taśmy klejącej, saletry, cukru i worka na śmieci. Domorośli pirotechnicy doradzają nawet, jak zrobić wybuchową petardę, wykorzystując śruby i nakrętki.

- To skrajna nieodpowiedzialność wykorzystywać metalowe elementy w petardach. Użycie takiego fajerwerku w tłumie ludzi może skończyć się tragicznie - mówi "Polsce" Patryk Słupski, pirotechnik z łódzkiej grupy przygotowującej profesjonalne pokazy fajerwerków.

We Włocławku tamtejsza straż miejska, żeby przestrzec młodzież przed niebezpieczną zabawą fajerwerkami, pokazywała nastolatkom zdjęcia urwanych przez petardy palców i poparzonych ciał. Jednak takie apele odnoszą mizerne skutki.

Przykład: we wtorek do szpitala w Białymstoku trafiło dwóch 12-latków, którzy konstruowali petardy. Składniki kupili właśnie w internecie. Chłopcy mają poparzone ręce i twarze.

Podobne przykłady co roku można mnożyć. Tylko w ostatnią noc 2007 roku łódzkie pogotowie musiało opatrzyć rany kilkudziesięciu osobom, które nieostrożnie obchodziły się z sylwestrowymi fajerwerkami. Podobnie było w Warszawie.

- Trafiły do nas osoby z poparzeniami, z urwanymi palcami, a nawet takie, którym fajerwerki uszkodziły wzrok - mówi Marek Niemirski, koordynator zespołów ratownictwa medycznego w stołecznym pogotowiu. - Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak niebezpieczna jest zabawa petardami.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się