Menu Region

Prezydent zawetował ustawę o Krajowej Szkole Sądownictwa

Prezydent zawetował ustawę o Krajowej Szkole Sądownictwa

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Rzecznik ministra sprawiedliwości uważa, że prezydenckie weto w sprawie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury ma charakter ambicjonalny i jest niemerytoryczne. Jak powiedział rzecznik Zbigniewa Ćwiąkalskiego, Grzegorz Żurawski, wskazuje na to uzasadnienie decyzji Lecha Kaczyńskiego oraz spór między prezydentem a władzą sądowniczą o interpretację zapisów konstytucji.
"Mamy nadzieję, że Sejmowi uda się to weto odrzucić" - dodał Żurawski. Przypomniał, że wcześniej za przyjęciem ustawy głosowała zarówno koalicja rządowa, jak i lewica.

Rzecznik ministra wyraził przekonanie, że najważniejsze regulowane przez ustawę przepisy - na przykład sprawa asesorów po wejściu w życie dotyczącego ich wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz kwestie nowej aplikacji prokuratorsko-sądowniczej - zeszły przez prezydenckie weto na dalszy plan.


Zastrzeżenia Lecha Kaczyńskiego dotyczą między innymi przepisu zobowiązującego prezydenta do powoływania sędziów w określonym terminie. Kaczyński uważa ten przepis za niezgodny z konstytucją.
Prezydent uznał za bezzasadne tworzenie Krajowej Rady Sądownictwa i Prokuratury w miejsce likwidowanego Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury. Zdaniem Lecha Kaczyńskiego, zakres zadań jakie ma realizować nowa instytucja, pokrywa się z zakresem Centrum Szkolenia. Instytucję tę za niezgodną z konstytucją uznał w ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny.

Ustawa o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury wprowadza także nowy model aplikacji sędziowskich oraz scentralizowany system kształcenia kadr dla sądownictwa i prokuratury.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się