Menu Region

Z pracą nie będzie źle, ale wyhamuje wzrost płac

Z pracą nie będzie źle, ale wyhamuje wzrost płac

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Ćwiek

2Komentarze Prześlij Drukuj
Mimo kryzysu w przyszłym roku firmy nadal planują zwiększać zatrudnienie, a płace będą rosnąć.
Jednak o ponad połowę wolniej niż w tym roku i nie wszystkim. Więcej zarobi przede wszystkim kadra kierownicza i specjaliści szczególnie cenni dla firmy.

W nowym roku kryzys pogrążający światowe rynki finansowe uderzy już bezpośrednio w nasze portfele. Z dotychczas jeszcze niepublikowanych prognoz opracowanych przez portal Wynagrodzenia.pl wynika, że w 2009 roku zarobki Polaków wzrosną zaledwie o 4,5 do 5 proc. To o połowę mniej niż w mijających właśnie 12 miesiącach.

A to i tak założenia bardzo optymistyczne - zastrzega szef portalu Wynagrodzenia.pl, Kazimierz Sedlak. Zresztą nawet jeżeli na koncie będzie pojawiać się co miesiąc większa suma pieniędzy, podwyżek właściwie nie odczujemy, bo niemal 3 proc. wyniesie przyszłoroczna inflacja.
Już 1 stycznia w górę pójdą opłaty za prąd, wodę i czynsz. O co najmniej 2 proc. podrożeje żywność, głównie wieprzowina i chleb.

- Przyszłoroczne podwyżki płac to iluzja. Nominalnie będzie więcej, a realnie tyle samo lub mniej - tłumaczy prof. Elżbieta Kryńska, ekonomistka z Uniwersytetu Łódzkiego.

Na tym nie koniec złych wiadomości: wprawdzie firmy nadal deklarują, że chcą zatrudniać nowych pracowników, ale ofert pracy nie będzie już taki wysyp jak w ostatnich latach. Z najnowszego badania "Barometr zatrudnienia" przeprowadzonego przez agencję doradztwa personalnego Manpower wynika, że tylko co piąta firma w Polsce planuje powiększyć personel. A jeszcze na początku 2008 roku pozyskanie nowych pracowników planował co trzeci pracodawca. Efekt: bezrobocie znowu będzie dwucyfrowe.

Najwięcej osób zamierza zatrudnić branża budowlana, która już od kilku lat narzeka na niedobory kadrowe, a także sektory finansowy i publiczny. Najtrudniej z pracą będzie w reklamie i działach PR. Tę branżę już teraz dosięgnęła recesja. Niewielu ofert mogą spodziewać się również wykonujący prace fizyczne w fabrykach, zwłaszcza produkujących samochody.

Spadek liczby ofert zatrudnienia oznacza, że w większości branż skończy się złota era dla pracowników. Nie będzie już można, jak w minionych latach, wymuszać podwyżek, grożąc szefowi złożeniem wypowiedzenia.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Oświadczenie

+4 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kopik (gość)  •

Toruń, dnia 29.12.2008 r.

Komitet do przeprowadzenia
zbiórki publicznej
dla sfinansowania pracy badawczej
polegającej na realizacji otworu badawczego
dla poszukiwania i rozpoznawania złoża wód termalnych
na terenie miasta Toruń


OŚWIADCZENIE


W dniu dzisiejszym nasz Komitet otrzymał od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzję nr 173/2008 wydaną 19 grudnia 2008 r., w której odmawia Komitetowi udzielenia pozwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej, o co zwracaliśmy się z wnioskiem z dnia 12 września br.
Przypomnijmy, iż celem zbiórki było pozyskanie środków pieniężnych na sfinansowanie prac badawczych w realizowanym przez Fundację Lux Veritatis otworze geotermalnym, które to badania miały zostać przedstawione w dokumentacji geologicznej lub hydrogeologicznej i przekazane Ministrowi Środowiska, zgodnie z jego oczekiwaniem wyrażonym w koncesji na prowadzenie tego przedsięwzięcia.
Niewątpliwe jest, iż takie badania i powstała w ich wyniku dokumentacja naukowo-badawcza, ustalająca zasoby eksploatacyjne wód termalnych, jest niezwykle cenną i pożądaną wiedzą z punktu widzenia społecznego. Niestety Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nie uznał tego celu za cel godny poparcia.
Z decyzji o odmowie udzielania zgody na przeprowadzenie zbiórki wynika, że Minister zmienił treść naszego wniosku w zakresie celu zbiórki pieniężnej, całkowicie pomijając jej wyłączny cel tj. sfinansowanie prac badawczych, który z punktu widzenia społecznego zasługuje na poparcie.
Minister jednostronnie ustalił cel, (niesformułowany przez Komitet) tj, sfinansowania otworu geotermalnego Toruń TG-1, co pozwoliło MSWiA na wydanie decyzji odmownej.
Członkowie naszego Komitetu czuja się także urażeni zarzutem, który znalazł się w uzasadnieniu decyzji, iż będą za swoja pracę pobierać wynagrodzenie. Jest to nieprawdą. Nasza praca ma wyłącznie charakter społeczny.
Z przykrością stwierdzamy, że jeszcze raz w życiu społecznym naszego kraju nad racjami prawnymi i dobrem społecznym wzięły górę racje polityczne. Tylko tak możemy odebrać tę decyzję, którą zaskarżymy jako rażąco szkodliwą społecznie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jaki kryzys? Gdzie?

+5 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

spokojny  •

proszę mi przestać w mediach bełkotać o jakimś „kryzysie”, bo ktoś kupił akcje warte milion, doszły mu do 10 milionów a teraz są warte „tylko” sześć milionów a on płacze, że ma „kryzys”, bo stracił 4 miliony. Otóż kolego ty tak naprawdę zyskałeś 5 milionów więc nie płacz i idź do domu ze swoją bańską spekulacyjną i nie zawracaj głowy ciężko pracującym ludziom.

odpowiedzi (0)

skomentuj