Menu Region

Herbatka z huby zamiast leczyć, może nawet zabić

Herbatka z huby zamiast leczyć, może nawet zabić

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Magdalena Hodak

1Komentarz Prześlij Drukuj
Specjaliści biją na alarm: wywar z huby może spowodować martwicę wątroby i śmierć.
W łódzkich przychodniach pojawiły się ostrzeżenia przed paramedykamentami, do których należy wywar z rosnącego na drzewach grzyba.

Hubę jako specyfik antynowotworowy wychwalają nie tylko domorośli znachorzy na forach internetowych. Wywar z grzyba poleca się także w poradniach bonifratrów.

Marcin Samosiej, specjalista chorób wewnętrznych, kierownik poradni ziołoleczniczej przy konwencie bonifratrów w Łodzi, przyznaje, że zaleca się stosowanie huby, ale jedynie jako preparatu wspomagającego podstawowe leczenie onkologiczne. Samosiej zastrzega też, że pacjenci stosujący hubę proszeni są o kontrolne wizyty w przychodni.

Jednak zdaniem prof. Haliny Wysokińskiej z Zakładu Biologii i Botaniki Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi to może nie wystarczyć.

- Nie ma żadnych badań klinicznych, które potwierdzałyby skuteczność huby jako środka antynowotworowego czy wspomagającego walkę z rakiem - argumentuje prof. Wysokińska. - Związków huby nie ma w żadnym oficjalnie dopuszczonym w Polsce preparacie leczniczym. Jej przedawkowanie i długotrwałe używanie może się okazać zgubne dla wątroby.

Stosowanie huby zdecydowanie odradza również prof. Anna Płużańska, kierownik kliniki chemioterapii łódzkiego Uniwersytetu Medycznego w szpitalu im. Kopernika. Podkreśla, że wywar jest toksyczny.

Jako dowód prof. Płużańska podaje drastyczny przykład pacjenta, który mimo całkowitego wyleczenia z ziarnicy złośliwej - nowotworu układu krwiotwórczego - zmarł, bo zażywał hubę. Wykazała to sekcja zwłok.
1 »
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Ściema

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Grześ (gość)  •

Ale ściemniacie!!

odpowiedzi (0)

skomentuj