Menu Region

MSZ apeluje o przerwanie operacji w Strefie Gazy

MSZ apeluje o przerwanie operacji w Strefie Gazy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

IAR

Prześlij Drukuj
W oficjalnym oświadczeniu polskie MSZ potępiło ataki rakietowe Hamasu na Izrael oraz podjętą w odpowiedzi operację militarną.
Resort wezwał zwaśnione strony do ustanowienia trwałego rozejmu i powrotu do procesu pokojowego. Wyraził także ubolewanie z powodu rosnącej liczby ofiar cywilnych.

W Strefie Gazy brakuje żywności, leków i prądu. Izrael zamknął bowiem Gazę i blokuje tunele, którymi dostarczane są produkty pierwszej potrzeby.

Według ONZ, w izraelskich nalotach na Strefę Gazy zginęło co najmniej 50 palestyńskich cywilów. Ogółem śmierć poniosło ponad 300 osób, a ponad tysiąc zostało rannych.

Polskie organizacje pomogą Palestyńczykom

Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej powiedziała, że sytuacja ludności cywilnej jest bardzo zła. Brakuje żywności i lekarstw, nie ma też wystarczającej ilości wody.

W najbliższych dniach Polska Akcja Humanitarna ma podjąć decyzję o ogłoszeniu zbiórki publicznej na pomoc mieszkańcom strefy konfliktu. Janina Ochojska podkreśla, że od strony izraelskiej zależy, czy przekazanie pomocy będzie możliwe.

Wicedyrektor Caritas Polska, ksiądz Zdzisław Świniarski podkreśla, że Polacy mogą pomóc poszkodowanym na przykład poprzez Caritas Internationalis, która ma stałe przedstawicielstwo w Jerozolimie i pomaga także Palestyńczykom. Już teraz można wpłacać na konto Caritas Internationalis pieniądze przeznaczone dla poszkodowanych. Ksiądz Świniarski powiedział, że Caritas Polska jeszcze nie podjęła decyzji, czy będzie ogłaszać specjalną zbiórkę pieniędzy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się