Menu Region

Egzamin z polsko-rosyjskiej przyjaźni

Egzamin z polsko-rosyjskiej przyjaźni

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Anna Szałkowska

Prześlij Drukuj
Palą ogniska, chcąc skorzystać z toalety, liczą na gościnność okolicznych mieszkańców. I jak jeden mąż złorzeczą Putinowi.
Rosjanie na potęgę sprowadzają z Zachodu używane auta, chcąc zdążyć przed zapowiedzianą przez premiera Rosji na 11 stycznia podwyżką cła. Kolejka po polskiej stronie przed przejściem w Gronowie koło Braniewa liczyła wczoraj 100 samochodów. To i tak dobrze, bo w Wigilię było ich 160. Rekordziści czekają 6 dni.

Wczoraj nastroje wśród kierowców nieco się poprawiły. Rosyjscy celnicy w dobę odprawili 60 pojazdów.

Kolejka stała się egzaminem dla nadwątlonej przyjaźni polsko-rosyjskiej. Bo chociaż w autach widać drogi sprzęt elektroniczny, zwykłe umycie i korzystanie z toalety to luksus. - O tych ludziach dowiedziałam się, kiedy przyjechałam na pasterkę do rodziny - mówi Urszula Nadolska z Elbląga. - Od tego czasu przyjeżdżam pomagać codziennie. Rozpalamy ogniska, gotujemy herbatę.

Antyputinowskie nastroje wśród Rosjan są bardzo wyraźne. Namalowane na białych tablicach czerwone napisy ustawione przed granicą nie pozostawiają złudzeń: "Nie dyktaturze Putina", "Kaliningradzcy celnicy sabotażyści" - można przeczytać.

Dla wielu z tych ludzi handel zagranicznymi wozami to jedyna praca. Za przyprowadzenie auta zarabiają - jak mówią jedni - 150, według innych 600 euro. Kolejki na granicy codziennością stały się kilka tygodni temu. - Więcej samochodów zaczęło się gromadzić pod koniec listopada - wyjaśnia pan Witold, który prowadzi bar niedaleko przejścia. - Sporo osób do nas przychodzi, bo mamy rosyjską telewizję, więc na bieżąco słuchają, co się u nich dzieje.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się