Menu Region

Nieznane wiersze Tetmajera odkryte na sopockim strychu

Nieznane wiersze Tetmajera odkryte na sopockim strychu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dorota Abramowicz

1Komentarz Prześlij Drukuj
Na strychu sopockiej willi odkryto nieznane listy i wiersze Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Historycy mówią o unikalnym w skali kraju odkryciu.
"Gorycze lat młodzieńczych
to są gorzkie kwiaty
sami ich nieraz w naszej
poszukujem czarze
trucizny szczere istne
poznajemy z laty
a niemoc, beznadziejność
- to są dwaj lekarze" .

Ten wiersz Kazimierz Przerwa-Tetmajer napisał 29 października 1906 r. w Zakopanem. Tyle że o jego istnieniu do dziś nikt nie miał pojęcia, podobnie jak o istnieniu kilku innych wierszy i listów wybitnego młodopolskiego poety.
Odkrył je przypadkiem na strychu starej sopockiej willi Zbigniew Okuniewski z sekcji historyczno-eksploracyjnej Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Szukał niemieckich zdjęć i dokumentów z czasów II wojny światowej, a znalazł starsze o kilkadziesiąt lat rękopisy i fotografie, świadectwo miłości poety do aktorki.

Dokumenty pisarza ukryto obok zdjęć znanych postaci młodopolskiej bohemy, rękopisu wiersza Władysława Tatarkiewicza, filozofa i historyka filozofii, oraz innych listów z początku XX w. Wszystkie, także te autorstwa Przerwy-Tetmajera, adresowane były do aktorki pochodzącej z arystokratycznej rodziny. To właśnie jej potomkowie mieszkają w domu, w którym były rękopisy.

- Wyjątkowo ciekawe, niepowtarzalne znalezisko - mówi z entuzjazmem prof. Tadeusz Linkner, kierownik Zakładu Literatury Polskiej XIX w. Uniwersytetu Gdańskiego, znawca literatury Młodej Polski. - To nieznane wiersze Przerwy-Tetmajera, a dzięki informacjom zawartym w listach będzie można uzupełnić zagadkowe szczegóły jego biografii. Adresatka listów musiała być niezwykłą kobietą, obracającą się w sferach młodopolskiej bohemy.

Ale była też wyjątkowo piękną młodą damą. Wśród zdjęć znalezionych na strychu są m.in. fotografie przedstawiające jednego z jej wielbicieli na łonie natury. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby wielbiciel nie dał się sfotografować... bez ubrania. Niestety nie można opublikować podobizny adresatki wierszy ani jej danych, o wizerunku gołego wielbiciela w lesie nie wspominając. - Rodzina aktorki to szanowani, bardzo konserwatywni sopocianie - wyjaśnia Okuniewski.

Kazimierz Przerwa-Tetmajer słynął z licznych burzliwych romansów. Nieznana z nazwiska aktorka urodziła mu nieślubnego syna Kazimierza Stanisława, który w młodym wieku popełnił samobójstwo. Wśród odkrytych w Sopocie dokumentów znajduje się też rysunek portrecisty Tadeusza Styki. Przedstawia on twarz kilkuletniego chłopca. Czy to syn poety i aktorki? To między innymi zbadać będą musieli naukowcy.

- Te rękopisy wymagają co najmniej rocznej benedyktyńskiej pracy badawczej - twierdzi prof. Tadeusz Linkner. - Trzeba je odcyfrować. To jednak niewątpliwie oryginały.
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Vivat Nauka!

+27 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

anty-Pacewicz (gość)  •

Vivat Polonistyka!

odpowiedzi (0)

skomentuj