Menu Region

Konflikt w regionie testem dla nowej ekipy USA

Konflikt w regionie testem dla nowej ekipy USA

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tony Allen-Mills "The Times"

Prześlij Drukuj
Gdy w sobotę Izrael rozpoczynał atak na Strefę Gazy, Barack Obama spał w położonym o krok od plaży domu na Hawajach.
Obudziły go wieści z ponurej rzeczywistości, której będzie musiał stawić czoła jako prezydent. Od razu zaczął konsultować z doradcami swoją ewentualną odpowiedź, a świąteczny wyjazd z rodziną nabrał wymiaru politycznej dyskusji z gronem współpracowników.

Dla Obamy i Hillary Clinton atak Izraela oznacza pilną konieczność oceny sytuacji na Bliskim Wschodzie. W trakcie kampanii oboje spierali się, które z nich lepiej potrafi zająć się tamtejszym kryzysem.

Senator Clinton kilkakrotnie kwestionowała doświadczenie swego rywala w sprawach polityki zagranicznej. Był słynny spot wyborczy - to ona obudzona w środku nocy miała być lepiej przygotowana na nieoczekiwane wydarzenia niż senator z Illinois.

Decyzja prezydenta elekta o powierzeniu Clinton stanowiska sekretarza stanu wywołała wstrząs na Bliskim Wschodzie. Oboje kandydaci wypowiadali sprzeczne opinie o konflikcie. Izraelczycy i Palestyńczycy próbowali więc dociec, jaką politykę będzie realizować przyszła administracja.

Obamę przedstawia się jako człowieka dyplomacji, co większość państw arabskich odbiera dobrze. Już jako kandydat nie pozostawiał on wątpliwości w kwestii obrony Izraela przez USA.

Podczas wizyty w lecie br. w nękanym palestyńskimi pociskami izraelskim mieście Sderot, Obama powiedział: - Gdyby ktoś atakował rakietami dom, gdzie śpią moje córki, zrobiłbym wszystko, by go powstrzymać. Po Izraelczykach oczekiwałbym tego samego.

Tłum. Zbigniew Mach

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się