Menu Region

Szczęście jest zaraźliwe

Szczęście jest zaraźliwe

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Renata Bożek

Prześlij Drukuj
Myślisz, że zadowolenie z życia zależy tylko od ciebie i twoich najbliższych? Od tego, co przyniesie ci los? Mylisz się. Na twoje poczucie szczęścia mają też wpływ przyjaciele twoich przyjaciół i ich przyjaciele. Nawet jeśli nie znasz ich osobiście. Tekst Renata Bożek
Zarazić można się grypą, ale nie szczęściem. Znowu jakaś "psychologiczna sensacja!"
- takie było moje pierwsze wrażenie, gdy przeczytałam o badaniach opublikowanych w najnowszym numerze "British Medical Journal" (Brytyjskie Czasopismo Medyczne). Przecież z poważnych badań psychologicznych wynika, że zadowolenie z życia i optymizm zależą od naszych genów, temperamentu, doświadczeń w dzieciństwie, wyborów i działań.

No i oczywiście od tych ludzi, z którymi mieszkamy pod jednym dachem. - To prawda. Ale nie cała - odpowiadają autorzy najnowszych badań nad szczęściem, Nicholas A. Christakis, lekarz i socjolog, profesor Harvard Medical School, oraz James H. Fowler, profesor nauk politycznych University of California w San Diego.

Od roku 1983 do 2003 przebadali 4 tys. 739 osób, których krąg przyjaciół i znajomych liczył 12 tys. 67 osób - co parę lat sprawdzali ich poczucie zadowolenia z życia i nastrój. Okazało się, że szczęście kogoś, kto przyjaźni się z naszym przyjacielem, ma większy wpływ na nasze własne zadowolenie z życia niż dodatkowe 5 tys. dolarów w kieszeni. Jak to możliwe, że nasze samopoczucie poprawia udane życie ludzi, których często nie widzieliśmy nawet na oczy?

Szczęście to nie tylko nasze osobiste odczucia, ale coś, co istnieje w zbiorowości, pojawia się między ludźmi. Coś, co, jak twierdzą autorzy badania, żyje własnym życiem, w nieświadomości zbiorowej. Z emocjami jest podobnie jak z wirusami grypy, które krążą w powietrzu - możemy zarazić się od sąsiadki, która złapała grypę od swojej koleżanki, której wcale nie znamy.

I podobnie jak w przypadku infekcji zarazkami różnych chorób, szczęściem można łatwiej się zarazić, jeśli nasi przyjaciele lub rodzina mieszkają niedaleko. Radość sąsiadki z tej samej klatki lub domu obok zwiększa o 34 proc. prawdopodobieństwo, że my też będziemy cieszyć się życiem. Przyjaciel, który mieszka nie dalej niż 800 m od nas, na 42 proc. zarazi nas dobrym samopoczuciem. Jeśli dzielą nas 3 km, szansa na złapanie od niego świetnego nastroju wynosi już tylko 21 proc.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się