Sprawcy drobnych naruszeń prawa będą karani surowiej

  Sprawcy drobnych naruszeń prawa będą karani surowiej

  Mariusz Jałoszewski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Za śmiecenie na ulicy - 1 tys. zł, żebranie w miejscu publicznym - 3 tys. zł, a za szczucie psem - 2 tys. zł.
  Resort sprawiedliwości przygotował projekt nowelizacji kodeksu wykroczeń, który ma zachęcić sędziów do zamiany krótkich aresztów na kary grzywien. Pomysł nie jest nowy. Na Zachodzie grzywny uznawane są za wyjątkowo skuteczne narzędzie prewencji.

  Ministerstwo Sprawiedliwości podwyższy grzywny za szereg drobnych naruszeń prawa. Za wylanie nieczystości na ulicę, rzucenie papierka na chodnik czy uprzykrzanie życia sąsiadowi słono zapłacimy, nawet do 10 tys. zł (dotychczas 5 tys. zł). Zmieni się też katalog czynów zagrożonych karą grzywny.
  Projekt zmian jest już gotowy i trafił do rządowych konsultacji. Wyższe grzywny zaczną obowiązywać najwcześniej przed przyszłorocznymi wakacjami.

  Podwyżki ministerstwo tłumaczy inflacją, bo wysokość obecnych grzywien ustalano dziesięć lat temu. - Wykroczenia to bardzo ważny element systemu odpowiedzialności karnej w rozwiniętym technologicznie świecie. Chcemy, żeby odpowiedzialność za nie była dla sprawców dolegliwa - mówi "Polsce" wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona.

  Z tym tłumaczeniem nie zgadza się prof. Andrzej Zoll z Uniwersytetu Jagielońskiego. - Podwyższenie grzywien za wykroczenia to absurd i nie ma uzasadnienia. Nie było przecież aż tak dużej inflacji. Pięć tysięcy złotych to już duża grzywna. Trzeba zbadać czy sądy sygnalizują, że brakuje im adekwatnych środków karania.

  Ministerstwo ma jednak jeszcze jeden argument za bardziej dolegliwymi karami finansowymi. Mają one pomóc zmniejszyć tłok w przepełnionych polskich więzieniach. - Grzywny to najtańszy z punktu widzenia państwa sposób karania sprawców wykroczeń - przekonuje Tomasz Szafrański, naczelnik wydziału prawa karnego w resorcie sprawiedliwości.

  Wyższe kary będą wymierzane m.in. za zakłócanie ciszy nocnej i spokoju sąsiadów, wszczęcie fałszywego alarmu, czy drażnienie zwierząt. Wzrosną również grzywny za kąpiel w miejscach zabronionych, niszczenie urządzeń przeciwpowodziowych, porzucanie przedmiotów na drogach, oraz nieuprzątanie śniegu z chodników. Więcej zapłacą też rodzice zdemoralizowanych dzieci, które popełniają przestępstwa oraz osoby unikające obowiązkowych szczepień przeciwko gruźlicy i chorobom zakaźnym.

  Nowością w kodeksie wykroczeń będą kary np. dla przewoźników za brudne autobusy i pociągi oraz wyższe kary za zanieczyszczenie wody pitnej oraz dostarczanie złej jakości wody do naszych kranów. Za to ostatnie ma grozić nawet maksymalna grzywna - 10 tys. zł.

  Jest też dobra wiadomość. Resort sprawiedliwości chce, żeby w Polsce, tak jak na Zachodzie, można było legalnie leżeć na trawie w mieście, chodzić po niej, czy spacerować z psem. Teraz za deptanie trawnika można zapłacić nawet 1 tys. zł. - Będzie można poleżeć na kocu jak w Central Parku w Nowym Jorku - chwali pomysł Tomasz Szafrański. Dodaje, że inicjatywa wprowadzenia takiego przepisu wypłynęła z sejmowej komisji Janusza Palikota, która tropi prawne buble.
  W 2007 r. polskie sądy rozpatrywały 412 tys. spraw o wykroczenia, grzywny zasądzono w 363 tys. przypadkach.

  Pobierz projekt z zakładki "Pliki"

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Komentarze (12)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  grzywny

  marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  Dobry kierunek. Jeszcze znieść małą szkodliwość czynu i gonić kierowców
  zmieniających pas ruchu na ciągłej, omijających innych pasem dla autobusów itp i powoli zacznie być porządek.Dobry kierunek.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  smieszne

  ssiuksy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  a moze by tak lepiej pijakow na drogach najpierw wylapac??

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  grzywny

  marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  Chciałbym zobaczyć, jak bezdomny za żebranie w miejscu publicznym płaci 3000 zł. hehehe a czemu nie 30 000

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  grzywny

  kazimierz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

  Grożny absurd świadczący o zwichrowanej mentalności to zrównanie kary za zapomnienie w domu prawa jazdy z karą za kradzież.Wiadomo,że sprawdzić
  czy mamsz prawo jazdy to kwestia 2 min.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a topless po ile

  Janosik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

  a jakie grzywny za opalanie topless
  a jak piesek nabrudzi i właściciel nie sprzątnie to do Sądu czy może niech karze policjant mandatem
  ciekawe czy jak prześlę do Prokuratury nie ujawniając...rozwiń całość

  a jakie grzywny za opalanie topless
  a jak piesek nabrudzi i właściciel nie sprzątnie to do Sądu czy może niech karze policjant mandatem
  ciekawe czy jak prześlę do Prokuratury nie ujawniając siebie jako autora zdjęcie sąsiada z pieskiem załatwiającym potrzeby na trawniku to czy będzie z tego sprawa sądowa czy prokuratura to oleje /bo nie może przesłuchać autora zdjęć i przez one są nieważne/ - niestety prokuratura będzie oczekiwała że się ujawnię z donosem /inaczej po prostu potraktuje to jako nic nie warty anonim - chociaż zdjęcie wyraźne/, a jak się ujawnię to będę musiał udowadniać że zdjęcie nie zostało zmanipulowane /plik jpg wydrukowany na kartce papieru nie wystarczy/zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  absurdalne grzywny

  Janosik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  wysokie kary niczego nie zmienią, uciążliwa procedura zniechęca naszych stróżów prawa do działania,
  palenie na przystankach jest uciążliwe dla osób niepalących oczekujących na transport - ale czy...rozwiń całość

  wysokie kary niczego nie zmienią, uciążliwa procedura zniechęca naszych stróżów prawa do działania,
  palenie na przystankach jest uciążliwe dla osób niepalących oczekujących na transport - ale czy pojawiają się tam policjanci aby ścigać palaczy - niestety nie, nawet zapisy z monitoringu nie są wykorzystywane do tępienia uciążliwych palaczy - procedury są tak upierdliwe że lepiej omijać temat szerokim łukiem
  nie rzesz kochane ministerstwo odda mżliwośc karania w drodze mandatów policjantom i strażnikom i drogę odwoławczą dla ukaranych a nie podnosi do absurdalnych wysokości karę grzywny - czy za papierek albo papieros będzie się od razu wlepiało 10 tys zł - jeżeli jeden na tysiąc sprawców będzie ścigany i doprowadzany przed Sąd to tak, jak policjanci w godzinach szczytu zajrzą na przystanki i w okolice szkół często to nawet niższe ale częste kary będą oddziaływać odstraszającozwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za żebranie - dożywocie

  Filip11 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

  Stanowczo za niska grzywna za żebranie w miejscu publicznym. Taki żebrak zawsze może liczyć na zapomogę z opieki społecznej i to nawet w wysokości 20 zł miesięcznie. Jeszcze mało? W głowie się...rozwiń całość

  Stanowczo za niska grzywna za żebranie w miejscu publicznym. Taki żebrak zawsze może liczyć na zapomogę z opieki społecznej i to nawet w wysokości 20 zł miesięcznie. Jeszcze mało? W głowie się poprzewracało z tego dobrobytu? Trwale odizolować takiego typa od zdrowego społeczeństwa.
  Autorom nowelizacji życzę z okazji świąt dużo oleju. W głowach.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zmiany

  jan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  jak będzie można po trawniku spacerować z psem to znając życie nie będzie można na kocu leżeć

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo