Menu Region

"Proces trudny, wynik niepewny"

"Proces trudny, wynik niepewny"

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska
Prześlij Drukuj
Z Krzysztofem Zawałą sędzią Sądu Okręgowego w Katowicach rozmawiała Agata Pustułka
Czy pacjenci biorący udział w badaniach klinicznych mogą domagać się odszkodowań?
Jeśli wyrazili zgodę na poddanie się badaniom i byli poinformowani o grożącym im ryzyku to nie widzę takiej możliwości. Sytuacja diametralnie się jednak zmienia jeżeli takiej informacji nie otrzymali od lekarzy lub firmy testującej lek. Wówczas droga prawna jest otwarta. Z praktyki sądowej wynika, że uzyskanie odszkodowania jest możliwe jeśli zostanie udowodnione, że zastosowanie leku wpłynęło negatywnie na stan zdrowia pacjenta. Dotyczy to zarówno uszkodzeń fizycznych ciała jak i stanu zdrowia psychicznego, co wszakże do udowodnienia jest znacznie trudniejsze.

A gdyby po ukazaniu się informacji o szkodliwości leku ktoś np. wpadłby w depresję lub próbował popełnić samobójstwo?
To hipotetyczne rozważania. Ale w takiej sytuacji powołuje się biegłego. Sprawy związane z uszczerbkiem na zdrowiu psychicznym są niezwykle trudne i niejednoznaczne. Wynik jego prac z góry można ocenić jako wielce niepewny. Sam proces byłby zaś ogromnie trudny i długi.

Czy pacjenci często występują na drogę sądową przeciwko lekarzom i firmom farmaceutycznym?
Liczba tych spraw rośnie z roku na rok, ale w większości sprawy te dotyczą błędów w sztuce popełnianych w trakcie operacji chirurgicznych. W skali całego kraju spraw przeciwko firmom jest bardzo niewiele.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się