Menu Region

Cięcie stóp nie sprawi, że kredyty mocno stanieją

Cięcie stóp nie sprawi, że kredyty mocno stanieją

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Beata Tomaszkiewicz

Prześlij Drukuj
Eksperci twierdzą, że tak niewielkiego cięcia jak planowane przez RPP nikt nie odczuje.
- Taka obniżka jest bez znaczenia. Teraz cięcie powinno wynieść 1,75 pkt proc. - komentuje plany obcięcia dzisiaj stóp procentowych o 0,5 pkt proc. Krzysztof Rybiński, partner Ernst & Young, były wiceprezes NBP. - By ceny kredytów spadły w odczuwalnym stopniu, podstawowa stopa procentowa już jutro powinna zostać obniżona z obecnych 5,75 proc. do 4 proc. Zdaniem Rybińskiego, gdy cała Europa tnie stopy, nie ma powodu, by w Polsce utrzymywać je na aż tak wysokim poziomie.


Zgodnie z prognozami ekonomistów dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej będzie zachowawcza - cięcie stóp procentowych wyniesie 0,5, co najwyżej 0,75 pkt proc. Stopa podstawowa spadnie więc do 5,25-5,0 proc.

- Tak niewielkiego cięcia nie odczują nie tylko firmy, ale też klienci indywidualni, bo ceny kredytów, o ile w ogóle spadną, to spadną nieznacznie - mówi Maja Goettig, główna ekonomistka banku BPH. - Wyraźne spadki oprocentowania odczujemy dopiero za kilka miesięcy po kolejnych obniżkach - dodaje.

Tanie kredyty bankowe pomogłyby klientom w zakupie taniejących mieszkań. A firmom w zwiększaniu inwestycji. To umożliwiłoby ochronę setek miejsc pracy. W opinii Krzysztofa Rybińskiego zachowawczość RPP może doprowadzić Polskę do głębokiej recesji w momencie, gdy inne kraje będą z niej wychodziły, np. w 2010 r.

Jednak część ekonomistów nawet obniżkę o 1,75 proc. uważa za niewystarczającą. - By oprocentowanie kredytów znacząco spadło, obniżka musiałaby wynieść 3-4 pkt proc. A to jest niemożliwe, bo nawet obecnie głębsze cięcie może doprowadzić do znacznego osłabienia złotego wobec innych walut - mówi Ryszard Petru, niezależny ekonomista.

Zbytnie osłabienie złotego spowodowałoby z kolei, że stracilibyśmy szanse na szybkie wejście do strefy euro. Przy okazji mógłby przyspieszyć wzrost inflacji.

Jaka jest więc korzyść z tak płytkich cięć? Gospodarka z kopyta nie ruszy, ale złoty nie osłabnie zbyt mocno, inflacja nie wzrośnie w sposób niekontrolowany, a oszczędzanie w bankach nadal będzie opłacalne.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się