Menu Region

Sprawa Nangar Khel odmieni sądy wojskowe

Sprawa Nangar Khel odmieni sądy wojskowe

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Mariusz Jałoszewski

Prześlij Drukuj
Jak ustaliła "Polska", Ministerstwo Sprawiedliwości kończy prace nad poważną nowelizacją prawa, która na trwałe zmieni zamknięte jak dotąd środowisko.
Już w przyszłym roku sądów i prokuratur wojskowych ma być mniej. Mają rozpatrywać mniej spraw, lepiej pracować, a ich prezesowie będą zmieniali się co kilka lat - teraz funkcję mogą sprawować nawet dożywotnio.

Wojskowy wymiar sprawiedliwości to małe i zamknięte środowisko ponad setki mundurowych. Niewiele o nich słychać. Zazwyczaj nie mają spraw, które trafiałyby na pierwsze strony gazet.

Zajmują się drobnymi wykroczeniami żołnierzy albo sądzeniem stalinowskich prokuratorów i sędziów. W ostatnich latach najgłośniej było o procesie syna kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego, niesłusznie oskarżonego o pomoc w kradzieży broni. Albo o sprawie łapówek w polskim kontyngencie w Iraku czy pilota byłego premiera Leszka Millera.

Dopiero skierowanie do Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie aktu oskarżenia w sprawie Nangar Khel sprawiło, że opinia publiczna dowiedziała się, co się dzieje w tych sądach i jakie skrywają sekrety. "Polska" ujawniła, że prezes tego sądu oraz Sądu Garnizonowego w Warszawie są oskarżani o nadużywanie służbowych samochodów do celów prywatnych. Prokuratura umorzyła jednak śledztwo, bo sąd dyscyplinarny nie zgodził się uchylić im immunitetów.

Pisaliśmy też o Mariuszu Lewińskim, byłym prezesie Sądu Garnizonowego w Krakowie, który zarzucał, że sędziowie byli źle delegowani do orzekania. Z kolei TVN ujawnił, że jeden z byłych sędziów wojskowych skarżył się na naciski prezesa w sprawie wyroków. Ale i tu prokuratura umorzyła dochodzenia.

Działalnością tych sądów zainteresowało się Ministerstwo Sprawiedliwości. - Docierały do nas niepokojące sygnały z tego środowiska - potwierdza "Polsce" wiceminister Marian Cichosz. I przyznaje, że z tego powodu ruszyły prace nad nowelizacją prawa, które mają zwiększyć bezpośredni nadzór ministra nad sądami wojskowymi.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się