Menu Region

Listonosz nie dostarczy prezentu pod choinkę

Listonosz nie dostarczy prezentu pod choinkę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Ł. Rożek, Beata Sypuła

2Komentarze Prześlij Drukuj
Święta znów sparaliżował rynek przesyłek pocztowych. Ci, którzy w ostatniej chwili zamówili prezenty przez internet, nie mają szans, żeby dotarły do adresata przed Wigilią.
Zwłaszcza jeśli doręczenie zlecił Poczcie Polskiej. Przedsiębiorstwo to kontroluje dziś 98 proc. rynku listów i lżejszych przesyłek oraz 54 proc. rynku paczek. W grudniu, gdy liczba przesyłek rośnie o 40-50 proc., poczta przeżywa kryzys. W tym roku, gdy przesyłek jest więcej o 20-30 proc., poczta całkowicie się zatkała.

Powodem jest brak rąk do pracy. Wielu pracowników poczty jest na urlopach, a na 105 tys. zatrudnionych w tej państwowej firmie jest tylko 25 tys. listonoszy. Brakuje ludzi do roznoszenia listów, przewozu paczek. Bywa, że przesyłki zalegają miesiącami w magazynach.

Jakby tego było mało, w Wigilię będzie pracowało tylko 46 proc. listonoszy i rozniosą jedynie najpilniejsze przesyłki.

Tomasz Abramowicz z Warszawy zamówił w sobotę dziewięć książek w internetowej księgarni. Usłyszał, że najwcześniej może je odebrać 12 stycznia.

- Na szczęście nie szykowałem ich na prezent, ale gdyby tak było, wściekłbym się - opowiada.
I choć do obsługi przesyłek na poczcie zmobilizowano nawet administrację - opóźnienia przekraczające dwa tygodnie stały się normą. Rzecznik poczty Zbigniew Baranowski zarzeka się, że firma broni się jak może przed opóźnieniami.

Wylicza, że do pracy są kierowane osoby z innych stanowisk, także administracyjnych, sięgnięto także po pracowników czasowych. Zwiększono liczbę dużych samochodów do doręczania paczek. Są cztery nowe sortownie, wyposażone w maszyny sortownicze i kontenery ułatwiające przewożenie przesyłek. Przed świętami częściej opróżniane są pocztowe skrzynki nadawcze. Cóż z tego - trzy na dziesięć priorytetowych paczek nie dochodzi na czas, spóźniają się też dwa na dziesięć zwykłych listów.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

gość się obudził na chwilę przed wigilią

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Janosik (gość)  •

tania poczta nie nadąża - bo oczywiście nie jest w stanie /zresztą inne poczty także nie dostarczą paczki przed świętami w dwie doby /Pan co zamawiał w sobotę powinien pamiętać że jego zamówienie wyjdzie z tej księgarni w poniedziałek/
rodzina powinna go zaskarżyć w sądzie za brak wyobraźni
w okresie przedświątecznym firma kurierska też nie podejmie się realizacji zadania w tak krótkim terminie wynająć drogą a jest znacząco droższa od poczty

odpowiedzi (0)

skomentuj