Menu Region

Światowy kryzys uderzył w Toyotę

Światowy kryzys uderzył w Toyotę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Leo Lewis

Prześlij Drukuj
Po raz pierwszy od 1941 roku samochodowy gigant Toyota Motor przyniesie straty. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zahamowanie eksportu do pogrążonych w kryzysie USA i wysoki kurs japońskiego jena.
Zdaniem specjalistów roczna strata Toyoty - nienotowana, odkąd firma przestała produkować krosna i przestawiła się na samochody - może się odbić szerokim echem w całej Japonii.

- Taka sytuacja jak obecnie w światowej gospodarce zdarza się raz na sto lat - stwierdził prezes Katsuaki Watanabe. Toyota rozpoczęła produkcję samochodów w latach 30. ubiegłego wieku, jednak dane o sprzedaży gromadzone są dopiero od 1941 roku.


Już drugi raz w ciągu niespełna dwóch miesięcy przedsiębiorstwo obniżyło przewidywane zyski. Jednocześnie japońskie ministerstwo finansów poinformowało, że spadek eksportu o 26,7 proc. w skali roku spowodował pierwszy od 28 lat deficyt Japonii w handlu na sumę 223 mld jenów. Japoński eksport do Stanów Zjednoczonych spadł o rekordowe 33,8 proc. Zdaniem ekonomistów najbardziej niepokojące jest załamanie eksportu do Chin oraz podobne spadki w innych rejonach Azji.

W powszechnej opinii Toyota jest najlepiej zarządzanym producentem samochodów na świecie, dlatego pesymistyczne prognozy szefów koncernu wywołają z pewnością wstrząs w całej branży motoryzacyjnej. Przedstawiciele Toyoty zapowiedzieli, że w bieżącym roku finansowym firma zanotuje prawdopodobnie stratę w wysokości 150 mld jenów. Jest to szokujący kontrast w porównaniu z rekordowym zyskiem sięgającym 2,2 bln jenów za rok 2007.

- Przez całe życie mieliśmy do czynienia wyłącznie z sytuacją, kiedy Toyota zarabiała pieniądze - mówi jeden z dyrektorów firmy produkującej deski rozdzielcze z siedzibą w Nagoi. - Cały nasz świat się przez to zmienia.

Największy wpływ na te niepokojące liczby ma kryzys w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze nigdy w historii konsumenci nie przestali kupować samochodów tak nagle i tak zdecydowanie. Toyota, podobnie jak inni wytwórcy aut, nagromadziła w swych amerykańskich magazynach niespotykane dotąd ilości niesprzedanych samochodów. Przedstawiciele Toyoty szacują, że w tym roku ich koncern sprzeda na całym świecie 8,96 mln samochodów. To o 4 proc. mniej niż w roku ubiegłym.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się