Menu Region

Europa i świat w 2013 roku: Wybory, nowa unia bankowa i......

Europa i świat w 2013 roku: Wybory, nowa unia bankowa i... wojna w Iranie? [KALENDARZ WYDARZEŃ]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

''Polska''

6Komentarzy Prześlij Drukuj
Ostatnie lata upłynęły w Europie pod znakiem kryzysu gospodarczego. Wygląda na to, że 2013 rok nie będzie końcem problemów. Skomplikowana sytuacja będzie zmuszać do podejmowania trudnych decyzji. Na świecie najbardziej niespokojnym i zapalnym regionem pozostawać będzie Bliski Wschód.
1/13

^ STYCZEŃ

2 stycznia Irlandia obejmuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz stwierdził, że na barkach tamtejszych władz spoczywać będzie odpowiedzialność za tworzenie unii bankowej.

(© AP Photo/Thierry Charlier)

 • MAJ 

Od 14 do 18 maja trwać będzie Festiwal Eurowizja. Gospodarzem tegorocznej imprezy będzie Szwecja. W poprzedniej edycji zwyciężyła wokalistka Loreen reprezentująca właśnie to państwo. Wygraną zapewniła jej piosenka
 • CZERWIEC 

W czerwcu możliwe jest rozpoczęcie przez Unię Europejską negocjacji akcesyjnych z Serbią. Kraj ten w ostatnim czasie poczynił duże postępy na drodze do Wspólnoty. Wydano m.in. zbrodniarzy z czasów wojen po rozpadzie Jugosławii.
 • LIPIEC 

1 lipca Chorwacja stanie się członkiem Unii Europejskiej. Nastąpi to po ratyfikacji przez wszystkich członków Wspólnoty traktatu akcesyjnego. Państwo to ubiegało się o członkostwo w Unii od 2003 r. Negocjacje zakończono w czerwcu 2011 r.
 • SIERPIEŃ 

W sierpniu, najprawdopodobniej, urodzi się dziecko pary książęcej Kate i Williama. Grupa brytyjskich naukowców obliczyła nawet dokładną datę przyjścia na świat dziedzica brytyjskiego tronu. Miałoby to nastąpić 27 sierpnia.
 • WRZESIEŃ 

22 września odbędą się wybory parlamentarne w Niemczech. Faworytem do zwycięstwa jest rządząca obecnie CDU z Angelą Merkel na czele. Obecna kanclerz musi jednak pokonać silnego rywala. Jest nim stojący na czele SPD Peer Steinbrück.
 • PAŹDZIERNIK 

Proces kanonizacyjny Jana Pawła II wchodzi w ostatnią fazę i - według jeszcze oficjalnie niepotwierdzonych informacji - w październiku może mieć miejsce uroczysta kanonizacja papieża Polaka. Decyzji papieskiej należy oczekiwać w marcu.
 • LISTOPAD 

W listopadzie w niewielkiej odległości od Ziemi ma przelecieć kometa ISON, która - według astronomów - może swoim blaskiem dorównywać Księżycowi w pełni.To niecodzienne zjawisko będą mogli obserwować mieszkańcy północnej półkuli.
 • GRUDZIEŃ 

Na 11 grudnia planowana jest premiera drugiej części filmu o przygodach hobbita. Produkcja ma nosić tytuł

Budżet i dalsza integracja


Styczeń zacznie się od kolejnej batalii o budżet unijny na lata 2014-2020. Polska walczy o obiecane przez PO w wyborach 300 mld euro funduszy unijnych. Nie mniej ważną kwestią jest unia bankowa, którą kraje strefy euro zgodziły się zawiązać na szczycie w grudniu. Kształt i zarządzanie unii bankowej nadal pozostają kwestiami spornymi. Państwa nienależące do strefy euro obawiają się, że jeśli pozostaną poza strukturami unii bankowej, może to przypieczętować tzw. unię dwóch prędkości. Perspektywa stania się członkiem drugiej kategorii w Unii Europejskiej będzie spędzać sen z powiek przywódcom wielu krajów, w tym Polski.

Niemieckie wybory


Odbędą się we wrześniu i niewątpliwie wywrą ogromny wpływ na europejską politykę. Nie bez przyczyny to Berlin nazywany jest często prawdziwą stolicą Unii Europejskiej. W boju o parlamentarną większość i fotel premiera będą się liczyły przede wszystkim dwie siły: socjaldemokratyczna SPD z Peerem Steinbrückiem na czele oraz rządząca obecnie chadecka CDU, której przewodniczy Angela Merkel. Ugrupowanie pani kanclerz jest obecnie zdecydowanym faworytem w wyścigu o władzę u naszego zachodniego sąsiada. Nie należy jednak lekceważyć również socjaldemokratów. Ich lider jest niezwykle popularny za Odrą. Posiada ogromne doświadczenie w polityce.

Berlusconi ma okazję do powrotu


Włochy również szykują się do wyborów. Tamtejsi obywatele zadecydują o składzie nowego parlamentu oraz o tym, kto zostanie premierem, już na początku 2013 roku. Wszystko za sprawą dymisji obecnego szefa rządu Maria Montiego. Włoskie wybory mogą się okazać wielkim powrotem na scenę polityczną byłego premiera Silvia Berlusconiego, który po raz kolejny chce poprowadzić partię Lud Wolności do zwycięstwa. Lider centroprawicy został zmuszony do ustąpienia ze stanowiska szefa rządu po licznych aferach obyczajowych ze swoim udziałem, a także ze względu na opłakany stan włoskiej gospodarki. Włosi powinni się jednak zastanowić dwa razy, zanim zdecydują się oddać swój głos na kandydata Ludu Wolności. Według ekspertów powrót Berlusconiego byłby katastrofą dla kraju. Nie ufają mu światowe rynki. Jego rządy wiązałyby się ze wzrostem oprocentowania włoskich obligacji oraz obniżeniem ratingów przez agencje. Popchnęłoby to kraj ku jeszcze większej zapaści gospodarczej.

Co z tą Grecją?


To pytanie zadajemy sobie od lat. Czy Unia Europejska zdecyduje się na pozbycie się "chorego człowieka Europy"? Państwo to otrzymało niedawno kolejne miliardy euro pomocy gospodarczej. Może to wskazywać na to, że liderzy Europy będą chcieli wciąż podtrzymywać grecką gospodarkę przy życiu. Jej wyjście z euro byłoby porażką idei Unii Europejskiej. Mogłoby się również stać niebezpiecznym precedensem, który prowadziłby do znacznego uszczuplenia grona państw, w których płaci się wspólną walutą. Byłaby to także porażka dla przywódców najważniejszych państw Europy. Angela Merkel musiałaby wymyślić sposób, w jaki wytłumaczyłaby swoim wyborcom, dlaczego przez lata wydawała ich pieniądze na ratowanie państwa, które i tak ostatecznie zbankrutowało.
1 »
6

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

czasy Gierka

+197 / -147

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

realny nick (gość)  •

W latach 70-tych w Polsce ludzie nie szukali jedzenia po śmietnikach a młodzież nie emigrowała na Zachłd za chlebem. Więc po co te debilne spory. Staystyki są dobre wyłącznie dla "żydo-komunistycznych" sługusów z PO. PO-land dziś to nędza i rozpacz. ze statystyk zadowolony jest międzynarodowy żydowski kapitał. oto prawdziwe osiągniecie 24lat

odpowiedzi (0)

skomentuj

czasy Gierka

+190 / -141

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

realny nick (gość)  •

W latach 70-tych w Polsce ludzie nie szukali jedzenia po śmietnikach a młodzież nie emigrowała na Zachłd za chlebem. Więc po co te debilne spory. Staystyki są dobre wyłącznie dla "żydo-komunistycznych" sługusów z PO. PO-land dziś to nędza i rozpacz. ze statystyk zadowolony jest międzynarodowy żydowski kapitał. oto prawdziwe osiągniecie 24lat

odpowiedzi (0)

skomentuj

walka z wiatrakami

+200 / -148

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

janek (gość)  •

renta greka jest trzy krotnie większa/ oni przeciętnie maja po dwa domy .Socjal jest dla psa lepszy jak ma polak
głodowe zarobki najwyższe podatki Bruksela doprowadziła do zubożenia nędzy i głodu umowy śmieciowe to wymuszone niewolnictwo za miskę strawy w przypadku rencisty .
Ewenement na skale światowa Bruksela wyraziła zgodę na certyfikat na osypka w zamian zniszczyła stocznie .
Pismaki którzy czerpią kasę za propagandę wmawiając wielkie korzyści finansowe // skoro tak to dlaczego Polska jest więcej zadłużona jak za Gierka .kiedykolwiek ekipa Tuska czy poprzednia mam na myśli Milera przywoziła pakiet płatnika jako zobowiązanie .Miler tak napił sie szaleju ze/ duchownym dał przywilej okradania majątku polskiego

odpowiedzi (0)

skomentuj

Co wynika z analizy biblijnej?

+173 / -177

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ewiak Ryszard (gość)  •

Dokąd zdążamy? Przypomnę tu fragment starożytnej wizji: "I powróci [król północy] do ziemi swej z dobrami ruchomymi wielkimi [1945. Ten szczegół wskazywał, że Hitler zaatakuje także ZSRR i będzie walczył aż do gorzkiego końca], a serce jego przeciw przymierzu świętemu [ateizm państwowy], i będzie działał [oznacza to aktywność na arenie międzynarodowej], i zawróci do ziemi swej [1991-1993. Rozpad ZSRR i Układu Warszawskiego, bazy rosyjskie powracają do kraju]. W czasie wyznaczonym powróci z powrotem" (Daniela 11:28,29a).

Powrót Rosji w tym kontekście oznacza kryzys, który skutkami przewyższy Wielką Depresję. Rozpadnie się nie tylko strefa euro, lecz także UE i NATO. Wtedy wiele krajów z dawnego bloku wschodniego powróci do rosyjskiej strefy wpływów. Znów stacjonować tu będą rosyjskie bazy.

Nie powrócą one jednak wszędzie. "I [król północy] wkroczy na południe [Gruzja], ale nie będzie jak wcześniej , lub jak później , gdyż ruszą przeciw niemu mieszkańcy wybrzeży Kittim [Zachód] i będzie utrapiony i zawróci" (Daniela 11:29b,30a).

Mojżesz pisał: "I okręty od strony Kittim [USN] i upokorzą Aszszura [Rosję] i upokorzą Ebera [pozostałych przeciwników, w tym Iran i Chiny] i również to [na] zawsze będzie zniszczone" (Liczb 24:24, przekład dosłowny). Ta armada po wystrzeleniu rakiet z głowicami jądrowymi, nie powróci już do domu. Druga strona także zdąży użyć "wielkiego miecza" (Apokalipsa 6:4). To będzie wzajemna rzeź. Nie będzie to jednak koniec świata, lecz jak stwierdził Jezus: "początek bólów porodowych" (Mateusza 24:7,8).

Po tej wojnie zostanie ustanowiona "ohyda spustoszenia" - rząd światowy (Daniela 11:31). Ta "bestia" spustoszy w pierwszej kolejności mniejszości chrześcijańskie (Objawienie 13:1,2,7; Mateusza 24:15,21,22).

Wszystkie szczegóły tej wizji wypełniają się od czasów starożytnej Persji w porządku chronologicznym. Nie są tu podane daty. Prawdą jest też to, że jest ona różnie interpretowana. Jak widać, zawiera mnóstwo szczegółów, dzięki czemu osoba wnikliwa jest w stanie dostrzec każdy błąd, lub sofistykę (Daniela 12:10). W roku 1882 Wielka Brytania rozciągnęła wpływy na Egipt i przejęła rolę "króla południa". Mniej więcej w tym samym czasie Rosja zajęła pozycję "króla północy", rozciągając swoje wpływy na terytoria, które wcześniej należały do Seleukosa I (Daniela 11:27).

skomentuj

Pełna kontrola

+6 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Nieznany (gość)  •

Wszystko pięknie i ładnie tylko jak ludzie nie otworzą

odpowiedzi (0)

skomentuj

Gowno

+4 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Animowy (gość)  •

Sssd

odpowiedzi (0)

skomentuj