Menu Region

Lubaszenko: Korupcja wcale nie zniknęła z ligi

Lubaszenko: Korupcja wcale nie zniknęła z ligi

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska
1Komentarz Prześlij Drukuj
Z Olafem Lubaszenką, aktorem, reżyserem i kibicem sportowym, rozmawiają Paweł Drażba i Maciej Stolarczyk
Filmy najczęściej się starzeją, ale "Piłkarski Poker", w którym gra Pan postać Olka Groma, wciąż jest aktualny.
Słuszna uwaga. W tej całej aferze korupcyjnej w polskim futbolu najbardziej zdumiewa mnie, że ów proceder jeszcze trwa. Tak przynajmniej twierdzą zorientowani. Zaczynam sobie tłumaczyć, że być może jest w tym coś z hazardu. Nie będę wymieniał nazwisk, ale w korupcję są zamieszani bogaci ludzie, którzy nie potrzebują tych pieniędzy. Co w takim razie? Albo słabość charakteru, albo żyłka hazardowa. Być może podejmują oni pewnego rodzaju grę z wymiarem sprawiedliwości?

Ponoć Janusz Zaorski przymierza się do nakręcenia drugiej części filmu...
O tym, że się przymierza słyszę od kilku lat. Tymczasem moja młodość minęła, a filmu jak nie było, tak nie ma. Sam wielokrotnie namawiałem Janusza, by nakręcić drugą część. Nic jednak nie wskórałem. Zmieniam więc taktykę, teraz nie będę go stresował i namawiał. Może wówczas coś powstanie.

Wielokrotnie prowadził Pan galę piłkarskich Oskarów w stacji Canal +. Nie ma Pan teraz kaca moralnego, wiedząc, że nagrody mógł Pan wręczać za nieuczciwie odniesione sukcesy?
Odwrócę to pytanie. Byli panowie na wielu meczach w życiu. Cieszyli się z bramek, emocjonowali. Przeżywali porażki, świętowali sukcesy. Myślą panowie, że tamte emocje były nic nie warte czy były prawdziwe?

Na pewno prawdziwe, ale człowiek emocjonował się teatrem.
Powiem tak, ja nie chcę pozbywać się emocji, których doświadczyłem.

A chce się teraz Panu oglądać ligę ze świadomością, że wydarzenia mogą być ustawione?
Moja miłość do piłki nożnej jest zbyt duża, żebym miał zrezygnować z oglądania jej. Nawet jeśli emocje nie są współmierne do autentyzmu wydarzeń boiskowych, to ja nie chcę się ich pozbywać. I myślę, że opinia kibiców byłaby podobna. Pewnie woleliby czasem obejrzeć ustawiony, dobry mecz, w którym ich drużyna wygrywa. Boli mnie, że z każdym sezonem traci się piłkarskich znajomych. Są odstrzeliwani jak kaczki. Broń Boże nie chcę bronić ludzi, którzy oszukują. Za łatwo wydajemy jednak wyroki, choć to nie jest naszym zadaniem. Rozumiem, że świat potrzebuje szybkich informacji. Jeśli coś się nie pojawi na czerwonym lub żółtym pasku na dole ekranu, to nie jest ciekawe.

Piłkarz, który sprzedał mecz, musi chyba być dobrym aktorem?

Jeśli ma się to nie wydać, zawodnik musi mieć znakomitą dyscyplinę wewnętrzną i być konsekwentny. To dotyczy nie tylko korupcji, ale i takich spraw jak wymuszanie rzutów karnych czy wolnych. Gustaw Holoubek apelował jednak, aby nie nazywać oszustw na boisku aktorstwem czy teatrem, bo to obraża teatr.

Grał Pan w Reprezentacji Artystów Polskich. Wykorzystywał Pan swoje zdolności aktorskie na boisku?
Zdarzyło się kilka razy. Miałem jednak ciężko z sędziami. Gdy gwizdali nam "Listek" lub Wit Ż., rzadko dyktowali rzuty karne czy nawet wolne po normalnych faulach na mnie. Bali się prawdopodobnie posądzenia o kumoterstwo.

Co się dzieje z RAP-em? Ostatnio zaginął słuch o założonej przez Pana drużynie.

To pytanie w zasadzie już nie do mnie, bo wycofałem się z grania w piłkę. Myślę, że RAP nadal istnieje, ale nie jestem tam ani zawodnikiem, ani działaczem. Dzięki tej drużynie przeżyłem wiele pięknych chwil. Dla wszystkich nas było to spełnieniem marzeń z dzieciństwa. Najfajniejszy był początek. Pamiętam pierwszy mecz na stadionie Legii. Prowadzeni przez Andrzeja Strejlaua podejmowaliśmy artystów z Włoch. Na trybunach zasiadła pani prezydentowa Jolanta Kwaśniewska wraz z małżonkiem. Eros Ramazzotti był kapitanem Italii, ja Polski. Kiedy odgrywano hymn, to aż łezka pociekła mi z oka.

1 3 4 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Czarne Koszule

+28 / -18

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

KSP 1911 (gość)  •

Duma stolicy - POLONIA WARSZAWA

odpowiedzi (0)

skomentuj