Menu Region

Rozmowy o tarczy stanęły, Moskwa gra mocną kartą

Rozmowy o tarczy stanęły, Moskwa gra mocną kartą

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jakub Mielnik

3Komentarze Prześlij Drukuj
W pół roku po podpisaniu polsko-amerykańskiej umowy w sprawie budowy elementów tarczy antyrakietowej rozmowy utknęły w martwym punkcie.
Perspektywy szybkiej finalizacji umowy z USA są coraz gorsze, bo szykujący się do przejęcia władzy Demokraci rozważają budowę nowego układu bezpieczeństwa z Rosją. Chodzi o proponowaną przez prezydenta Dmitrija Miedwiediewa koncepcję nowego sojuszu wojskowego Rosji z Zachodem, w którym dominujące w NATO Stany Zjednoczone byłyby tylko jednym z trzech równorzędnych elementów.

O potrzebie rozważenia tej propozycji pisze Ron Asmus, czołowy demokratyczny specjalista od stosunków USA z Europą, którego tekst publikujemy na stronie 15.
- Pytałem w Moskwie o koncepcję Miedwiediewa, ale wygląda na to, że Rosjanie nie mają jeszcze skrystalizowanej propozycji - mówi "Polsce" wiceszef polskiej dyplomacji Przemysław Grudziński, który w sobotę wrócił z Rosji. - Jesteśmy gotowi do rozmów, choć trzeba podkreślić, że Polska jest w pełni zadowolona z obecnego systemu bezpieczeństwa - dodaje.

W rozmowie z "Polską" przyznaje, że rozmowy są trudne i nie przynoszą żadnych rezultatów. - Zaufanie w stosunkach z Rosją stało się towarem deficytowym i jest to deficyt o poziomie nienotowanym od końca zimnej wojny - twierdzi Grudziński, główny polski negocjator w sprawie tarczy. - Wizyta wiceministra ma wymiar polityczny. Chodzi o pokazanie Europie Zachodniej, że nie izolujemy Rosji, tylko tłumaczymy jej powody naszej decyzji - mówi "Polsce" Witold Waszczykowski, wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i poprzednik Grudzińskiego na stanowisku negocjatora.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

No, Amerykanie są bardzo „wyczuleni na zbrodnie”

+11 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

spokojny  •

No, Amerykanie są bardzo „wyczuleni na zbrodnie”. Zwłaszcza jak tylko zapachnie im ropą i innymi własnymi interesami to natychmiast reagują z ielkim „wyczuleniem”. Dlatego jak tylko Husejn użył broni chemicznej przeciw Kurdom w Iraku to „natychmiast” i „z wyczuleniem” tam w Kurdystanie interweniowali jak tylko... Husejn, wiele lat później, zajął roponośny Kuwejt. I teraz z wielkim wyczuleniem walą w cywilów w Afganistanie. I oczywiście natychmkast reagują z wyczuleniem na zbrodnie w Rwandzie (milion trupów), zbrodnie w Zimbabwe (aktualnie kilka tysięcy zabitych cholerą – mam na myśli chorobę i tego debila co tam rządzi) i w innych miejscach Afryki (Somalia, Etiopia). Tylko co my w Polsce mamy z tego ich wyczulenia?

Jak zwykle (patrz Jałta) Amerykanie dogadają się z Rosjanami nad naszymi głowami i jak się postaramy, to może nawet pozwolą nam w Polsce czyścić i c h instalacje antyrakietowe, broniące tylko i c h terytorium. A nawet więcej, Rosja zauważy, że instalacje w Polsce mogą się przydać do obrony rosyjskiego terytorium, bo to Amerykanie będą decydować jakie rakiety będą przechwytywane i w interesie rosyjskim mogą dodagać się z Amerykanami w tej sprawie. Tylko co my w Polsce z tego będziemy mieć? Więcej terorystów, którzy walną w nas jako amerykańskiego konia czy osła trojańskiego.


odpowiedzi (0)

skomentuj

Europejski syhstem

+11 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kreml pada (gość)  •

Europejski system, to brzmi dumnie. jak "Europejska Armia", europejska solidarność, europejski wyczulenie na zbrodnie (widzielismy jak mordowano w Bosnii i w Czeczenii). Lepiej więc Iwanie nie mąć - Europa tylko ze Stanami Zjednoczonymi!

odpowiedzi (0)

skomentuj

A po co nam w Polsce te ich tarcze?

+10 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

spokojny  •

Owszem w polskim interesie jest aby USA mogły bronić się przed atakami ale gdzie na świecie ustawią sobie te tarcze to już nie nasz biznes, my powinniśmy dążyć do tego aby nasze polskie terytorium było bronione przed takimi atakami i to bezpośrednio a tu jedyną skuteczną drogą jest europejski system obrony antyrakietowej w ramach NATO i do tego powinniśmy dążyć razem z naszymi partnerami w Unii.

odpowiedzi (0)

skomentuj