Bez kierowcy jest bezpieczniej. Autom Google najbardziej...

  Bez kierowcy jest bezpieczniej. Autom Google najbardziej szkodzą ludzie

  Ben Hoyle

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Prototyp samochodu Google'a
  1/4
  przejdź do galerii

  Prototyp samochodu Google'a ©Tony Avelar

  Od lat na drogach Kalifornii koncern Google testuje autonomiczne pojazdy, które są o niebo bezpieczniejsze od tych kierowanych przez... ludzi.
  Samochody bez kierowców, które, jak oceniają specjaliści, mają być w przewidywalnym już czasie powszednim widokiem na naszych drogach, napotkały na swej drodze do przyszłości niespodziewane zagrożenie: to samochody z... kierowcami. Roboty można bowiem zaprogramować, by ściśle przestrzegały przepisów ruchu drogowego, ale ich konstruktorzy się przekonują, że ludzie bardzo często nie jeżdżą zgodnie z przepisami. Popełniają też najrozmaitsze błędy.

  Dmitri Dolgov, szef działu programowania w projekcie autonomicznych samochodów Google, powiedział, że jedną z lekcji, jaką wyciągnął z tej pracy, jest ta, że kierowcy muszą zacząć wreszcie jeździć mniej idiotycznie.

  Odkąd Google zaczął testować swoje pojazdy bez kierowcy na wielu drogach w stanie Kalifornia w 2009 r., uczestniczyły one już w 16 drobnych wypadkach drogowych. W każdym przypadku, jak zapewniają specjaliści tego koncernu, winę ponosił człowiek. Tylko w jednej sytuacji stłuczkę spowodowało auto Google, ale było to akurat w momencie, kiedy było ono prowadzone przez człowieka.

  Spółki technologiczne i producenci samochodów, a także serwis taksówkowy Uber, inwestują już od lat wielkie pieniądze w opracowanie własnych, w pełni zautomatyzowanych, autonomicznych pojazdów, chcąc tym samym zapewnić sobie kawałek rynku, który według firmy badawczej Lux może być warty 87 mld dol. w 2030 r.

  Po latach dyskretnych testów w Kalifornii pojazdy bez kierowców zaczynają wreszcie wyjeżdżać coraz dalej. Jeszcze w tym roku, jak się oczekuje, samokierujące się ciężarówki mają się pojawić na drogach Florydy. Będą jeździć w konwojach za prowadzącym samochodem, kopiując jego trasę, prędkość i hamowanie.

  Koncern Google, który dominuje w tym gwałtownie rozwijającym się sektorze, zaczynał skromnie od testowania przerobionych lexusów na ulicach miasta Austin w Teksasie. W marcu tego roku autonomiczny prototyp zbudowany przez wielkiego producenta części samochodowych Delphi przejechał z San Francisco do Nowego Jorku - był to pierwszy przejazd autonomicznego samochodu z jednego wybrzeża Stanów Zjednoczonych na drugie, a ci, którzy odpowiadali za próbę, zapewniają, że 99 proc. jazdy przebiegało w trybie w pełni zautomatyzowanym.

  W tym roku autonomiczne pojazdy mają się pojawić na niektórych odcinkach autostrady międzystanowej 95 w Wirginii oraz na obwodnicy wokół amerykańskiej stolicy Waszyngtonu, jednej z najbardziej ruchliwych dróg w Ameryce.

  Kłopot jednak w tym, że ścisłe przestrzeganie przepisów może uczynić z autonomicznych samochodów niemal całkowicie nieporadnych użytkowników drogi, zatem konstruktorzy starają się wbudować bardziej zniuansowane podejmowanie decyzji w mechanizm ich zachowania.

  Na przykład w 2009 r. samochód Google utknął na jednym ze skrzyżowań, ponieważ jego czujniki czekały, aż kierowcy korzystający z tego skrzyżowania całkowicie się zatrzymają, do czego zobowiązywały ich przepisy, ale czego nigdy niestety nie robili.

  Rzeczniczka firmy Google powiedziała, że teraz testy koncentrują się, jak to określono, na wygładzaniu interakcji między oprogramowaniem pojazdu a ludźmi. Współtwórca firmy Sergey Brin uważa, że pewnego dnia samochody kontrolowane przez komputer mogą wyeliminować błędy ludzkie, które, jak się szacuje, przyczyniają się do aż 90 proc. z około 1,2 mln ofiar śmiertelnych wypadków drogowych, jakie każdego roku odnotowuje się na całym świecie. Nie trzeba przekonywać, jakie to będzie dobrodziejstwo i jakie będzie miało ono skutki dla naszego poruszania się po drogach.

  Donald Norman, dyrektor Design Lab na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, który bada pojazdy bez kierowców, powiedział, że obecne prototypy są zbyt bezpieczne i powinny jeździć bardziej agresywnie.

  Google od początku swoich prób twierdził, że jego autonomiczne pojazdy zwiększają bezpieczeństwo na drogach. I tak będzie, jednak do pokonania jest nie tylko sporo barier technologicznych, ale też wspomniane błędy popełniane przez ludzi.

  Tłumaczenie: Witold Turopolski

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo