Manchester United najlepszy na świecie

Piotr Wierzbicki

Poznaliśmy wczoraj zespół, który przez najbliższy rok będzie nosił tytuł najlepszej ekipy na całym globie.
To Manchester United, który w finale Klubowych Mistrzostw Świata pokonał 1:0 najlepszą drużynę Ameryki Południowej - ekwadorski Liga de Quito. Czerwone Diabły, czyli triumfator ubiegłorocznej edycji Ligi Mistrzów powinien ten mecz wygrać znacznie wyżej. W bramce Ligi świetnie spisywał się jednak José Cevallos, który w pierwszej połowie obronił trzy groźne strzały Wayne'a Roone-ya, Carlosa Teveza i Park Ji Sunga.

Pierwszy z nich zdołał pokonać ekwadorskiego golkipera w drugiej części gry, po doskonałej asyście Cristiano Ronaldo. Było to w 73. minucie, kiedy mistrz Anglii grał w osłabieniu. Kilka minut po przerwie za brutalne uderzenie łokciem rywala czerwoną kartkę ujrzał stoper ManU Nemanja Vidić. Mimo to podopieczni Fergusona przeważali przez całe spotkanie i z Japonii, gdzie rozgrywany był turniej, wracają do Anglii, by uzupełnić gablotę z trofeami o kolejny puchar. Była to jedna z nielicznych nagród, której do tej pory nie zdobyli.

Podobnie jak w półfinałowym spotkaniu z Gambą Osaka (5:3) w bramce Czerwonych Diabłów stał Edwin van der Sar. Tomasz Kuszczak oba mecze obejrzał, siedząc na ławce rezerwowych.
Nawet w szerokim składzie ManU nie znalazło się miejsce dla rywala Kuszczaka o pozycję rezerwowego bramkarza - Bena Fostera. Wygląda zatem na to, że od stycznia Polak będzie jedynym poważnym zmiennikiem van der Sara.

Cierpliwość 25-letniego Fostera, który kilka miesięcy temu wrócił do treningów i liczył, że wkrótce wywalczy bluzę z numerem 1, wyczerpuje się. Po tym jak usłyszał, że Holender przedłużył o kolejny rok kontrakt z klubem z Old Trafford, zdecydował, że chce ponownie szukać szczęścia w innym zespole.

W kolejce po Fostera, który jest bramkarską nadzieją reprezentacji Anglii, ustawiły się Tottenham, Aston Villa i Middlesbrough. Jak informują brytyjskie media, te trzy kluby są w stanie zapłacić cenę 4 mln funtów, na które wyceniany jest trzeci bramkarz Manchesteru United. Alex Ferguson kilka tygodni temu podkreślał, że jest szczęściarzem, iż ma w składzie trzech golkiperów tak dużej klasy i nie zamierza się pozbywać żadnego z nich. Niewykluczone jednak, że pozwoli Fosterowi odejść, ale najprawdopodobniej tylko na zasadzie wypożyczenia.