Menu Region

Lech Kaczyński zaplił w warszawskiej synagodze świeczkę...

Lech Kaczyński zaplił w warszawskiej synagodze świeczkę chanukową

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Prezydent Lech Kaczyński zapalił w warszawskiej Synagodze imienia Nożyków pierwszą świeczkę chanukową. Wcześniej uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn i pieśń powstańców z getta warszawskiego, a rabini odmówili modlitwy za pomyślność Polski, zarówno tą przedwojenną i ułożoną w naszych czasach. Tę ostatnią prezydent otrzymał w formie tradycyjnej, żydowskiej wycinanki.
Prezydent podkreślił, że uroczystość może być traktowana jako ostatni akcent obchodów 90. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przypomniał o roli polskich Żydów w życiu II Rzeczpospolitej. Podkreślił, że wielu oficerów, którzy zginęli w Katyniu, stanowiły osoby wyznania mojżeszowego.

Lech Kaczyński wspominał o żydowskich posłach przedwojennego Sejmu, o wpływie polskich Żydów na budowę i życie nowoczesnego państwa Izrael i o lojalności Polaków - Żydów wobec swojej, polskiej ojczyzny. Prezydent wyraził radość z odbudowy życia kulturalnego i religijnego Żydów w Polsce. Dodał, że wpływ tej kultury na polską trwał od powstania naszego państwa.

Dzisiejsza uroczystość jest pierwszą po drugiej wojnie światowej, wizytą urzędującego prezydenta w synagodze. W uroczystości wzięli też udział: małżonka prezydenta, minister Ewa Junczyk-Ziomecka z Kancelarii Prezydenta, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Piotr Kadlczik, przedstawiciele społeczności żydowskiej i młodzież.

Chanuka, czyli żydowskie Święto Światła, jest obchodzone na pamiątkę zwycięstwa żydowskiego rodu Machabeuszy nad wywodzącymi się z Syrii Seleucydami w 165 roku przed naszą erą, oczyszczenia i ponownej konsekracji jerozolimskiej świątyni. "Chanuka" to po hebrajsku "poświęcenie". Po zwycięstwie Machabeusze zapalili w świątyni świecznik zwany menorą. Choć zapas oliwy powinien był starczyć tylko na jeden dzień, menora paliła się 8 dni. Machabeusze uznali to za cud.

Zapalanie światła jest jedną z najważniejszych czynności Chanuki - każdego dnia zapala się kolejną świecę lub pochodnię i umieszcza w chanukiji.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się