Menu Region

W nowym roku co czwarty szpital będzie spółką

W nowym roku co czwarty szpital będzie spółką

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Amelia Panuszko

Prześlij Drukuj
Z Krzysztofem Tuczapskim, prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych, rozmawia Amelia Panuszko.
Już po ustawach zdrowotnych. Co teraz?
Cofamy się w rozwoju organizacji służby zdrowia do poziomu, na jakim była cały wiek temu.

A dokładnie?
Nie dostaliśmy nowoczesnej ustawy, która gwarantowałaby sprawne i nowoczesne zarządzanie służbą zdrowia w ramach gospodarki rynkowej.

Przepisy mogłyby uzdrowić służbę zdrowia?
Ustawa na pewno usprawniłaby przekształcanie szpitali w spółki prawa handlowego. Co prawda i teraz jest to możliwe, ale aby komercjalizować szpitale, samorządowcy muszą robić to na podstawie kilku ustaw. A to wydłuża cały proces komercjalizacji.

Nie obawia się Pan, że prezydenckie weto i odrzucenie ustaw zdrowotnych ograniczy komercjalizację?

Przeciwnie. Sądzę, że niektórych samorządowców może to zmobilizować. Mogą sobie pomyśleć: prezydent nie kieruje się zdrowym rozsądkiem, więc trzeba działać bez tej ustawy. Mam nadzieję, że ci, którzy do tej pory czekali na to, jak się zakończy polityczna awantura o ustawy, wezmą się za przekształcenia.

Jak wygląda obecnie komercjalizacja szpitali?
Nie jest źle. Codziennie mamy po kilkanaście telefonów od samorządowców, którzy chcą zacząć przekształcać szpitale. Obecnie oprócz tych 70 placówek przygotowuje się kolejne 40. Czyli 1/4 szpitali po Nowym Roku będzie skomercjalizowana.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się