Menu Region

Polskie samoloty dla VIP-ów pod lupą UE

Polskie samoloty dla VIP-ów pod lupą UE

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Komisja Europejska ma przyjrzeć się planowanemu zakupowi samolotów rządowych w Polsce. Chodzi o to, czy decyzja o pominięciu procedur przetargowych jest zgodna z zasadą unijnego rynku.
O koniecznej wymianie samolotów mówi się w Polsce od lat, ale do tej pory rządy nie decydowały się na zakup nowych maszyn. Dyskusja powróciła po ostatnich awariach. Wicepremier Grzegorz Schetyna mówił, że możliwy jest szybki zakup samolotów, nawet w ciągu kilku tygodni, bo z pominięciem przetargu, jeśli będzie zgoda Urzędu Zamówień Publicznych. Sprawą zainteresowała się Komisja Europejska. - Musimy sprawdzić jakie dokładnie decyzje zostały podjęte. Z pewnością dla Komisji Europejskiej to ciekawa sprawa do przeanalizowania - mówił jej rzecznik Oliver Drewes.

Unijne prawo nakazuje bowiem zagwarantowanie równego dostępu do zamówień publicznych wszystkim firmom we Wspólnocie. Jeśli jednak zakup samolotów dla polskiego rządu uda się zakwalifikować jako zamówienie w dziedzinie obronności - wtedy unijne przepisy ich nie obejmują.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się