18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Polacy wymyślili sztuczną kość do wypełniania ubytków

Redakcja
Na pierwszy rzut oka wygląda jak plastelina do wypełniania ubytków. Po jakimś czasie "plastelina" zamienia się w kość i świetnie współpracuje z kością naturalną. Właśnie tak spełniają się marzenia lekarzy, a medycyna robi kolejny krok do przodu. W tym przypadku możemy się pochwalić, że niezwykłą substancję stworzyli polscy naukowcy z Akademii Górniczo Hutniczej i Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Smiley face

Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Dzięki funduszom unijnym i Programowi Operacyjnemu Innowacyjna Gospodarka polscy naukowcy dostali ponad 5 milionów dofinansowania przełomowego projektu.

By wypełnić ubytek po usuniętych guzach, naczyniakach i torbielach lekarze stosują standardowo dwie metody - autoprzeszczep lub inne materiały syntetyczne. Obie te metody mają swoje wady. Przy autoprzeszczepie, kiedy lekarz pobiera fragment z innej zdrowej kości, ilość materiału jest ograniczona; syntetyk natomiast nie integruje się tak łatwo z naturalną kością.

Substytut kostny stworzony przez polskich naukowców jest mieszaniną ceramiki i polimeru. Materiał jest tak elastyczny, że da się go kroić skalpelem, a przez to łatwo dopasować do ubytku. Co więcej, do bioceramicznych i ceramiczno-organicznych implantów można dodawać lekarstwa.

We wdrożeniu projektu pomaga Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI). Jest to instytut badawczy podległy Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka OPI pełni rolę Instytucji Wdrażającej w części dotyczącej nauki. OPI czuwa nad projektem na wszystkich etapach - od ogłoszenia konkursu, poprzez ocenę projektów, aż do podpisania umowy. W fazie końcowej OPI rozlicza projekt i ocenia jego rezultaty.

Kliknij, aby oglądać film pokazujący dokonania polskich naukowców

Kliknij, by o sztucznej kości czytać więcej

Więcej o innowacyjnych projektach...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl