Menu Region

Obamę pociąga ekoświat

Obamę pociąga ekoświat

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jonathan Leake "The Times"

Prześlij Drukuj
Czy Barack Obama zerwie z polityką Busha w kwestii zmian klimatycznych i zaangażuje się w wojnę z globalnym ociepleniem?
Stany Zjednoczone będą silnie inwestować w energię odnawialną i tworzenie "ekologicznych miejsc pracy" - ogłosił na konferencji klimatycznej w Poznaniu John Kerry, członek komisji spraw zagranicznych amerykańskiego Senatu i przewodniczący podkomisji ds. Azji.

Kerry, który do Poznania przyjechał jako przedstawiciel przyszłego prezydenta, miał trudne zadanie: przekonać ministrów ochrony środowiska ze 130 państw świata, że USA poważnie traktują problem emisji gazów cieplarnianych, że z państwa, które za prezydentury George'a Busha nie podpisało protokołu z Kioto, zamierza się przeistoczyć w lidera globalnej walki z ociepleniem klimatu.

- W tym względzie stanowisko Obamy różni się od podejścia jego poprzednika jak dzień od nocy - przekonywał Kerry. Co to oznacza w praktyce? Bush prowadził politykę, która zakładała, że poziom emisji gazów cieplarnianych w USA będzie wzrastał aż do 2025 r. Pozostawało to w jawnej sprzeczności ze stanowiskiem państw, które podpisując protokół z Kioto, zobowiązały się do systematycznej redukcji CO2. Co więcej, czyniło z Ameryki głównego, obok Chin, truciciela ziemskiej atmosfery.

Jak twierdzi Kerry, Obama chce odwrócić ten upiorny trend. W ciągu najbliższych 12 lat zamierza obniżyć emisję CO2 o co najmniej 17 proc., czyli doprowadzić ją do poziomu z roku 1990. Temu właśnie mają służyć m.in. inwestycje w energię odnawialną i "ekologiczne miejsca pracy". Temu oraz przełamywaniu kryzysu ekonomicznego, który trawi Amerykę. Ten plan idealnie wpisuje się w politykę Ban Ki-moona, sekretarza generalnego Narodów Zjednoczonych, który uważa, że trwająca obecnie globalna recesja nie może stanowić żadnej wymówki w walce z globalnym ociepleniem.
- Obecny kryzys jest rzeczywiście poważny. Jednak w kwestii zmian klimatycznych stawka jest znacznie wyższa.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się