Menu Region

Bierzemy wyższe kredyty hipoteczne

Bierzemy wyższe kredyty hipoteczne

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Henryk Sadowski

3Komentarze Prześlij Drukuj
Mimo zaostrzającego się kryzysu gospodarczego Polacy w październiku 2008 zaciągnęli kredyty hipoteczne o wartości 6 mld 289 mln zł.
To o ponad 2oo mln zł więcej niż miesiąc wcześniej - wynika z najnowszych danych Związku Banków Polskich. W tym samym okresie spadła jednak, i to dość znacznie, liczba podpisanych umów kredytowych. We wrześniu było ich 27 tys., a w październiku juz tylko 24,8 tys. Oznacza to, że w październiku banki udzieliły mniej kredytów, ale o większej wartości, na duże mieszkania.

- Chociaż banki przyhamowują w ostatnich miesiącach akcję kredytową, możliwe, że uda się zrealizować prognozę dotyczącą sprzedaży kredytów w tym roku. - Zakładaliśmy, że banki udzielą ich na kwotę 68 mld zł, w tym 8 mld zł dla deweloperów i 60 mld zł dla kredytobiorców indywidualnych. Na koniec września plan został zrealizowany odpowiednio w 88 proc. i 99 proc. - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Z udostępnionego wczoraj badania koniunktury bankowej Pengab wynika, że na ponad 200 placówek biorących w nim udział, 82 informowało o rosnącej liczbie odrzuconych wniosków kredytowych. Na koniec października tego roku łączne zadłużenie z tytułu kredytów hipotecznych wyniosło prawie 189 mld 685 mln zł.

W przyszłym roku trzeba się liczyć z pewnym spowolnieniem akcji kredytowej. - W większości przypadków młodzi ludzie powinni inaczej podchodzić do zakupu pierwszego mieszkania. Najpierw inwestując w mniejszy lokal - mówi Pietraszkiewicz. Powinni też zacząć starać się o kredyty z dopłatą. To może ożywić rynek na początku roku. Dopłaty będą udzielane przez osiem lat, a państwo będzie spłacać około połowy odsetek. Warunkiem jej otrzymania jest niska cena metra kwadratowego mieszkania.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

deweloperzy

+2 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aisa (gość)  •

Jak ładnie napisane:)

I dobrze, że rozszerzył. Nawet dopłaty są.

odpowiedzi (0)

skomentuj

deweloperzy

+3 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

grace (gość)  •

Mysle ze teraz coraz wiecej nas bedzie jednak korzystac z takich ofert jakie teraz maja deweloerzy.Dom Development S.A rozszerzył ofertę dla swoich klientów o pionierski program pozwalający na uzyskanie kredytu mieszkaniowego na bardzo atrakcyjnych warunkach. Program został opracowany we współpracy z największymi polskimi bankami, oraz z czołową niezależną firmą doradczą Expander Advisors Sp. z o.o.

odpowiedzi (0)

skomentuj