Menu Region

Napoje owocowe są pełne pestycydów

Napoje owocowe są pełne pestycydów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Anna Przybyll

11Komentarzy Prześlij Drukuj
Okazuje się, że sok owocowy z kartonu, oprócz witamin, zawiera też groźne dla zdrowia pestycydy. Duże dawki tych substancji w organizmie mężczyzn wywołują bezpłodność, a u kobiet przyspieszają rozwój nowotworów.
Zespół pod kierownictwem Antonia Moliny-Diaza i Amadea Frenandeza-Alby z Amerykańskiego Stowarzyszenia Chemicznego przeprowadził testy wykrywające obecność 102 rodzajów pestycydów w stu próbkach napojów z piętnastu krajów. Najwyższy poziom chemikaliów eksperci wykryli w próbkach pochodzących z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Ku zaskoczeniu naukowców najniższy wskaźnik pestycydów zawierały napoje amerykańskie i rosyjskie.

Wyniki zostały opublikowane 15 grudnia w amerykańskim dwutygodniku "Analytical Chemistry". Pestycydy to substancje stosowane do zwalczania szkodników roślin uprawnych, a także do likwidowania niepożądanych drobnoustrojów w mieszkaniach, biurach i szpitalach. Niestety, mają one także właściwości rakotwórcze i zaburzają prawidłowe wydzielanie hormonów oraz enzymów w ludzkim organizmie.

Odwrotnie niż w Indiach, gdzie tamtejsze służby sanitarne wykryły pestycydy w wodzie używanej do produkcji soków, w przypadku krajów zbadanych przez Amerykanów problem leżał w niewłaściwym przetwarzaniu owoców. Naukowcy podejrzewają, że toksyczne substancje przedostają się ze skórki owoców do napojów w chwili wyciskania. Polska próbka pochodząca z Krakowa, od jednego z największych krajowych producentów napojów, wypadła znacznie lepiej niż soki z Austrii, Szwajcarii i Portugalii. Jednak mniej pestycydów zawierały napoje owocowe pochodzące ze Słowacji, Węgier oraz z Rosji.

Eksperci alarmują, że w żadnym kraju, który analizowali, nie istnieją przepisy regulujące dozwolony poziom pestycydów w sokach i napojach owocowych. Naukowców niepokoi fakt, że na szkodliwe działanie tych chemikaliów najbardziej narażone są dzieci i młodzież. A to właśnie najmłodsi konsumenci wypijają najwięcej owocowych napojów bezalkoholowych.

1 »
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Airline Tickets

+39 / -37

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Lesley (gość)  •

Good evening, im new here, my name is Lesley, i have been reading your site for long, a very nice community.
I am from Islands and also now am reading in English, please tell me right I wrote the following sentence: "Hotels, airfare, cars, condos, vacation, cruises, tours, tickets, travel guides."

With best wishes :(, Lesley.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pozostalosci

+12 / -18

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MF (gość)  •

Szanowna Pani Redaktor,

Środki ochrony roślin są lekami, które chronią rośliny przed chorobami czy szkodnikami. Dla bezpieczeństwa konsumentów Unia Europejska ustanowiła najwyższe dopuszczalne pozostałości, które mogą znajdować się w produktach rolnych - a z nich wszak robi sie i soki. Badanie przeprowadzane w Unii Europejskiej wskazują, że produkty żywnościowe, w których wykryto przekroczenia dopuszczalnych pozostałości są nieznaczne ilościowo i procentowo.
Pestycydy, jak Pani zauważa mogą mieć działanie niekorzystne dla zdrowia człowieka, dlatego też te o potencjalnym działaniu kancerogennym czy mogace mieć wpływ na gospodarke hormonalną są DYSKWALIFIKOWANE!
W tych dniach prowadzone są prace zamykające kilkuletni proces unowocześniania prawa europejskiego w zakresie dopuszczania i stosowania środkow ochrony roślin. Rada i Komisja przyjęły kryteria, które niedopuszczą do stosowania substancje mogące budzić choćby cień zagrożenia.
W Polsce Instytucją, która ma ogromne doświadczenia w zakresie pozostałości pestycydów jest Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.
I jak słusznie Pani zauważa soki z Polskich owoców "wypadły znacznie lepiej", co należy (chyba) odczytać pozytywnie. Polska jest jednym z największych na Świecie producentów soku jabłkowego i należy domniemywać, że kontrola jakości jest na najwyższym Światowym poziomie, w trosce o zarówno młodych jak i starszych konsumentów.

Łącząc wyrazy szacunku,

Z poważaniem

Michał Fogg
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin

odpowiedzi (0)

skomentuj