Menu Region

Układ Słoneczny zamiast choinki

Układ Słoneczny zamiast choinki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jolanta Kawęcka

Prześlij Drukuj
Tradycyjne bożonarodzeniowe dekoracje w Oksfordzie są w tym roku całkiem inne niż dotychczas.
Zamiast choinki mieszkańcy słynnego uniwersyteckiego miasta w Anglii mogą podziwiać... świecący model Układu Słonecznego. A wszystko w imię równości między wyznaniami. Trwający od listopada do stycznia Bożonarodzeniowy Festiwal Świateł to oksfordzka tradycja. Mieszkańcy 150-tysięcznego miasta przyzwyczaili się, że co roku przed świętami ulice są przystrajane iluminacjami w kształcie dzwonków, choinek czy mikołajów z prezentami.

Tym razem jednak będzie inaczej, bo opanowana przez przedstawicieli Partii Pracy rada miasta uznała, że święta nie są wyłączną własnością chrześcijan i ich tradycyjny przebieg na ulicach miasta może uwłaczać wyznawcom innych wyznań. Zaczęto od zmiany nazwy na Zimowy Festiwal Świateł.
- W ten sposób obchody są bardziej uniwersalne. W tym samym czasie obchodzimy przecież żydowską Chanukę oraz hinduistyczne święto diwali - tłumaczy Liz Gresham z organizacji Oxford Inspires, która zaproponowała zmianę nazwy. Dodaje, że zarówno chanuce, jak i diwali towarzyszy zwyczaj zapalania światełek.

Obu świętom nie towarzyszy jednak choinka, dlatego drzewko bożonarodzeniowe nie będzie w tym roku centralnym punktem oksfordzkiego festiwalu. W tej roli zastąpi ją zawieszony na dźwigu model Układu Słonecznego, symbol nadchodzącego Międzynarodowego Roku Astronomii. - Choinka zostanie. Chociaż nazwy się nieco pozmieniają, nie jesteśmy przeciwnikami Bożego Narodzenia - zapewnia prasę wiceprzewodniczący rady miasta Ed Turner.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się