Menu Region

Staruszkowie pamiętają tylko to, co dobre

Staruszkowie pamiętają tylko to, co dobre

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Michał Różycki

Prześlij Drukuj
Osoby starsze najlepiej pamiętają dobre rzeczy. Według amerykańskich psychologów nasz mózg z wiekiem uczy się filtrować wspomnienia tak, by trudniej było przywołać nieprzyjemne wydarzenia i obrazy.
- Stereotyp zgryźliwego staruszka to zupełna bzdura, jest wręcz odwrotnie - przekonuje Roberto Cabeza, neurochirurg z amerykańskiego Duke University i główny autor badania, które zostanie opublikowane w styczniowym numerze pisma "Psychological Science". Według Cabeza to osoby młodsze mają znacznie większą skłonność do rozpamiętywania porażek.

Naukowcy poprosili dwie grupy ochotników w wieku od 20 do 70 lat o obejrzenie serii trzydziestu zdjęć i uszeregowanie ich według drastyczności.
Część fotografii przedstawiała zwyczajne przedmioty jak kubki czy krajobrazy. Wśród nich znalazły się jednak niepokojące sceny, jak np. poszarpane eksplozją zwłoki czy węże szykujące się do ukąszenia.

Podczas trwania eksperymentu badacze obserwowali aktywność mózgów ochotników przy pomocy rezonansu magnetycznego. Tuż po pokazie ochotników poproszono o dokładne opisanie zdjęć. Badaczy szczególnie interesowało, czy zapamiętali oni detale. Okazało się, że osoby młode zapamiętały w podobnym stopniu zarówno zdjęcia spokojne, jak i drastyczne. Jednak ochotnicy po siedemdziesiątce mieli kłopoty z opisaniem drastycznych zdjęć, choć przyjemniejsze fotografie nie sprawiały im takiego problemu.

- Rezonans pokazał, że u osób młodych części mózgu odpowiadające za emocje i pamięć są silnie powiązane - mówi Roberto Cabeza, neurochirurg z Duke University. Oznacza to, że takie osoby łatwiej zapamiętują emocje i towarzyszące im obrazy. U osób starszych nie było jednak takiego połączenia. U nich aktywował się płat czołowy, odpowiedzialny m.in. za logiczną i trzeźwą ocenę sytuacji. Dzięki temu łatwiej im było odrzucić nieprzyjemne obrazy.

- Zaskoczyły nas nie tyle wyniki, ile fakt, że pamięć młodych i starszych działa w zupełnie inny sposób - uważa Cabeza. Dodaje, że być może dzięki temu unikamy kłopotów zdrowotnych wywołanych przez nerwy. Nie jest to pierwsze tego typu badanie. Po przeprowadzeniu podobnego eksperymentu Amerykanka Laura Carstensen doszła do wniosku, że osoby doświadczone przez życie po prostu wolą pamiętać jedynie dobre rzeczy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się