Menu Region

"Śląsk, jak Kosowo, chce oddzielić się od Polski"

"Śląsk, jak Kosowo, chce oddzielić się od Polski"

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Słapek, Aldona Minorczyk-Cichy

Prześlij Drukuj
Prowokacja Kremla czy brak elementarnej wiedzy historycznej? "Rossijskaja Gazieta", rządowy dziennik wspierający władze na Kremlu, napisała, że Śląsk wzorem Kosowa chce się oddzielić od Polski.
Ruch Autonomii Śląska miał rzekomo zagrozić takim posunięciem w petycji skierowanej miesiąc temu do premiera Donalda Tuska i polskich parlamentarzystów. Przedstawiciele ruchu mówią wprost: to kompletna bzdura.

Część Polski może się oddzielić wzorem Kosowa lub w Polsce może się powtórzyć scenariusz Kosowa - takimi tytułami straszyło wczorajsze wydanie "Rossijskiej Gaziety". Autor artykułu Anatolij Szapowałow dowodził, że Śląsk, powołując się na kosowski przykład, będzie dążył do secesji.

- Petycję złożyliśmy premierowi, ale chodzi nam o autonomię regionalną w ramach Polski, na wzór uregulowań, które są we Włoszech czy Hiszpanii - mówi Jerzy Gorzelik, autor wystąpienia do Donalda Tuska i szef RAŚ. - Te rewelacje medialne to próba dyskredytacji Polski na arenie międzynarodowej - dodaje.

Dosadniej całą sprawę określa pochodzący ze Śląska poseł Kazimierz Kutz: - Kretyństwo - mówi. - Stereotypy dotyczące Ślązaków są krzywdzące i bardzo mocno zakorzenione. Niełatwo je zmienić. Dlatego nie należy się przejmować takimi publikacjami, tylko po prostu robić swoje - mówi Kutz.

Rosyjski dziennik, by potwierdzić słuszność założonej z góry tezy, cytuje nawet wypowiedzi ekspertów, choć nie wymienia ich z imienia i nazwiska. Ich zdaniem Ślązacy mają dość ignorowania ich żądań i dlatego mogą stanąć w opozycji wobec Polski.

Według profesora Jerzego Pomianowskiego, redaktora naczelnego miesięcznika "Nowaja Polsza" i członka polsko-rosyjskiej komisji do spraw trudnych, autor artykułu, porównując sytuację Śląska do Kosowa, najprawdopodobniej nie wiedział, o czym pisze, nie znając przy okazji historii nie tylko samego Śląska, ale i Bałkanów.

- Wysuwanie w imieniu Ślązaków fałszywych żądań przypomina scenę, w której pan Zagłoba szwedzkiemu królowi ofiarowuje Niderlandy - ocenia profesor Pomianowski.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się