Menu Region

Monika Libicka: Paragrafem w swastyki

Monika Libicka: Paragrafem w swastyki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dziennikarka działu opinie

Prześlij Drukuj
Mnożenie zakazów prawnych, szczególnie takich, które wydają się trudne do egzekwowania, jest słabym pomysłem na organizację państwa.
Praktyka pokazała, że zakazy zamiast eliminować patologie, często sprowadzają je do podziemia. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy zakaz pomaga w likwidacji podziemia, które się rozwinęło pod jego nieobecność.

W tym duchu nasi posłowie postanowili rozszerzyć paragraf, z którego będzie można ścigać propagowanie "faszyzmu i innych ideologii totalitarnych". Grzywna lub kara dwuletniego więzienia ma grozić nie tylko za upublicznianie takich treści, ale również za produkcję i sprzedaż przedmiotów służących do tego celu.

Obecne przepisy tego nie zabraniają. Gdy nasi dziennikarze dwa miesiące temu ujawnili manufakturę faszystowskich gadżetów na zapleczu pewnej hurtowni na Dolnym Śląsku, prokuratura była bezradna. Pozbawiony daru głębszej refleksji, ale za to obdarzony węchem zysku hurtownik dalej w majestacie prawa mógł wypuszczać na rynek serie wojskowych sygnetów i odznaczeń z (modnej w niektórych kręgach) linii SS.

Od emblematów i symboli tylko krok do haseł i ideologii, a co dalej na tej ścieżce - nieraz pokazała historia. Jednak choć intencja prawodawców jest słuszna, nie zapominajmy, że dziś jad totalitarnych ideologii sączy się do głów młodych ludzi nie poprzez hitlerowskie gadżety, ale przede wszystkim przez strony internetowe. W czasach, gdy internet otwiera dostęp do najbardziej wynaturzonych idei, opracowywanych i wlewanych na domeny na całym globie, jedynym lekarstwem uodparniającym na te ideologie jest edukacja młodych pokoleń. I ten fakt nie powinien umknąć naszej uwadze.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się