Menu Region

Kolos uchroni przed minami

Kolos uchroni przed minami

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jakub Mielnik

7Komentarzy Prześlij Drukuj
17-tonowy opancerzony gigant jest nadzieją polskich żołnierzy w Afganistanie. Amerykański cougar ma chronić przed podkładanymi na drogach minami, które są przekleństwem sił okupacyjnych.

Bez pomocy USA, które wypożyczą nam na rok 40 cougarów, służący w prowincji Ghazni Polacy pozostaliby bezbronni, bo Ministerstwu Obrony nie udało się rozstrzygnąć przetargu na odporny na miny wóz dla polskiej armii.

- Warunki przetargu zostały źle przygotowane - mówi Andrzej Kiński, ekspert od wojskowości i redaktor naczelny magazynu "Nowe Techniki Wojskowe". Z naszych ustaleń wynika, że ministerstwo chciało kupić 120 pojazdów, które byłyby dobrze opancerzone i odporne na miny, a jednocześnie lekkie, zwrotne i dostosowane do operowania w trudnym górzystym terenie.

- Czegoś takiego nie produkuje nikt na świecie - mówi Kiński. Zainteresowani polskim zamówieniem producenci wycofali się z powodu źle sformułowanego zamówienia i z końcem sierpnia polska armia została bez bezpiecznego środka transportu w Afganistanie.

Amerykańskie humvee, którymi Polacy poruszają się po Afganistanie, są zupełnie nieodporne na miny-pułapki. Spośród ośmiu polskich ofiar misji afgańskiej aż siedem to żołnierze, którzy zginęli od wybuchu ładunku podłożonego na trasie przejazdu kolumny.

W cougarach, które Amerykanie wypożyczyli nam na rok, nasi żołnierze będą o wie-le bezpieczniejsi niż w słabo opancerzonych humvee. Dzięki specjalnej konstrukcji cougary wytrzymują wybuch nawet 7-kilogramowego ładunku trotylu. Są jednak znacznie wolniejsze i mniej zwrotne niż humvee, no i słabiutko sobie radzą w trudnym górskim terenie.

Polscy żołnierze mają jeszcze do dyspozycji około 60 wozów pancernych Rosomak, które w Afganistanie znakomicie się sprawdzają. Są to jednak ważące około 25 ton wozy bojowe, które nie nadają się do niektórych zadań. - Cougar na wyposażeniu polskich wojsk w Afganistanie, ogniwo pośrednie między humvee a rosomakiem, ten pojazd nie jest nowy, ale znakomicie sprawdził się w Iraku - mówi Kiński.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

AMZ Tur

+2 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MzK (gość)  •

A co z polskimi pojazdami AMZ Tur?

odpowiedzi (0)

skomentuj

głupiś

+2 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

analityk (gość)  •

Wasyl, napij się, cena ropy spada. Będziesz pokrzywy jadł.

odpowiedzi (0)

skomentuj

kolos

+4 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wrocławianin (gość)  •

I znowu pieniądze podatników sa marnowane!!

odpowiedzi (0)

skomentuj