Menu Region

Co nam mogły dać pomostówki

Co nam mogły dać pomostówki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska
1Komentarz Prześlij Drukuj
7 pytań i odpowiedzi w sprawie pomostówek.
1. Czy to prawda, że ustawa o emeryturach pomostowych odebrałaby wszystkim prawo przechodzenia na wcześniejszą emeryturę?
Nie. Ustawa jednak mocno ograniczyłaby liczbę osób, które mogłyby z tego przywileju skorzystać. Nie byłby to już milion osób, ale jedynie 250 tys.

2. Nowa ustawa dawałaby prawo do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę hutnikom. Pracuję w administracji jednej z hut. Czy też przysługiwałoby mi to prawo?

Nie. Nowa ustawa pozwalałaby na skorzystanie z prawa do wcześniejszych emerytur tylko tym osobom, które bezpośrednio pracują w szkodliwych warunkach. Czyli w przypadku osób zatrudnionych w hutach byliby to zatrudnieni przy zalewaniu form odlewniczych oraz transporcie naczyń odlewniczych z płynnym, rozgrzanym materiałem oraz osoby pracujące przy piecach hutniczych.

3. Jestem maszynistą. Pracę rozpocząłem w 2002 r. Czy także będę mógł przejść na emeryturę, zanim skończę 65 lat?
Nie. Ustawa o emeryturach pomostowych dawałaby przywileje emerytalne tylko tym osobom, które rozpoczęły pracę przed 1 stycznia 1999 r. Czyli zanim weszła w życie reforma emerytalna.

4. Co mi to da, że będę pracować dłużej?
Reforma emerytalna z 1999 r., która wprowadziła trzy filary emerytalne, zakładała, że im dłużej będziemy pracować, tym więcej pieniędzy będziemy mieć odłożone na naszych kontach indywidualnych w OFE. Potem te pieniądze zostaną podzielone przez liczbę miesięcy, które według prognoz ma przeżyć emeryt. Czyli im później przestanie pracować, tym jego pieniądze zostaną podzielone na mniej części i dożywotnio wypłacane świadczenie będzie wyższe.

5. Czy z emerytur pomostowych mogliby skorzystać nauczyciele?
Nie. Ustawa o pomostówkach nie dawała takich uprawień nauczycielom. Ale ta grupa zawodowa wywalczyła sobie świadczenia kompensacyjne. To oznacza, że jeszcze przez 20 lat nauczyciele będą mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury.

6. Czy zawetowana wczoraj przez prezydenta ustawa doprowadziłaby do poprawy warunków pracy?
Zdaniem ustawodawcy tak. Do tej pory zachętą dla tych, którzy pracowali w szczególnie trudnych warunkach, była perspektywa wcześniejszej emerytury. Kiedy zniknęłyby przywileje emerytalne, pracodawcy, aby przyciągnąć pracowników, musieliby zaproponować im wyższe pensje oraz poprawić warunki pracy. Na przykład zgodzić się na elastyczne godziny pracy, dłuższe przerwy, sfinansować opiekę medyczną. Pracownicy zyskaliby bardziej komfortowe warunki w firmach, a zarazem zarabialiby więcej, niż wyniosłaby emerytura, którą by dostali.

7. Co po zawetowaniu ustawy przez prezydenta zrobi Zakład Ubezpieczeń Społecznych?

Tak jak miliony Polaków będzie teraz czekał na zmiany legislacyjne. Jeśli 1 stycznia wygasną przywileje emerytalne, to od tego dnia żaden Polak nie będzie mógł przejść na wcześniejszy spoczynek. Jeśli złoży podanie w ZUS, otrzyma odpowiedź odmowną. Weto prezydenta komplikuje sytuację prawną, ale na to ZUS nic nie jest w stanie poradzić.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Gornicy

+5 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gryzon (gość)  •

Czy gornicy zatrudnieni pod ziemia przed koncem 2008r beda mogli przejsc na emeryture po 25 latach pracy??

odpowiedzi (0)

skomentuj