Menu Region

Gowin: W sprawie in vitro Kościół nie ma racji

Gowin: W sprawie in vitro Kościół nie ma racji

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Andrzej Godlewski

3Komentarze Prześlij Drukuj
Z Jarosławem Gowinem, posłem PO, rozmawia Andrzej Godlewski.
Czy czytał Pan watykańską instrukcję biomedyczną?
Przestudiowałem ją dokładnie. Zawiera potwierdzenie jednoznacznie krytycznego stanowiska Kościoła wobec metody in vitro.

Czy w takim razie zmieni Pan swoje projekty ustaw biomedycznych?
Nie. Moje propozycje przecież nie mówią nic o moralnej wartości tych zabiegów. Ja przygotowuję regulacje prawne. Żyjemy w społeczeństwie pluralistycznym i prawo musi odzwierciedlać kompromis społeczny. Także z punktu widzenia Kościoła na poparcie zasługuje działanie zmierzające do polepszenia prawa. Tak tę sprawę ujął Jan Paweł II w encyklice "Evangelium vitae".
Nie dam się zaszantażować katolikom wyznającym zasadę "wszystko albo nic"

Papież odnosił się wtedy do polskiego kompromisu w sprawie aborcji, za którym głosowali także politycy katoliccy. Teraz jednak zgłasza Pan projekt, którego rozwiązań Watykan nie akceptuje.
Nie sztuką jest zgłoszenie ustawy, która upadnie w Sejmie. Poza tym obecna sytuacja z zapłodnieniem in vitro jest nieporównywalnie gorsza niż to, co było na początku lat 90. z przerywaniem ciąży. To tak jakby wtedy możliwe było zabijanie ośmiomiesięcznych nienarodzonych dzieci. Dziś w dziedzinie biomedycyny nie ma żadnego prawa, a to oznacza, że wolno wszystko. Każda regulacja zbliża nas do rozwiązań postulowanych przez Kościół.

Jednak Kościół nie chce się zgodzić na zamrażanie embrionów, na co Pan zamierza zezwalać.
Ale tylko w wyjątkowych przypadkach. Na przykład wówczas gdy matka odmówi implantacji albo nie będzie w stanie tego dokonać. Wtedy trzeba będzie ratować życie embrionu, które ja traktuję jako dziecko, i uruchomić procedurę adopcyjną.

To ostatnie rozwiązanie również krytykuje Watykan. Biskupi zwracają uwagą m.in. na problemy prawne - takie dziecko miałoby czworo rodziców.
Tej części dokumentu nie rozumiem i będę czekał na jego interpretację przez teologów. Brakuje mi tam argumentów. Przecież w przypadku urodzonego już dziecka mamy do czynienia z taką samą sytuacją. Czy mamy zatem zakazać adopcji?

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Nowy Kopernik

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

stary (gość)  •

Komu teraz się nie podoba stanowisko Kościoła kto jak kto ale posła Gowina bym o to nie posądzał, zabijanie przy in vitro kilkudniowych embrionów jest takie same jak zabijanie dzieci czy starców tylko jednemu polakowi się udało zmienić stanowisko Kościoła ale Gowin to nie Kopernik.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Gowin

+5 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tuńczyk (gość)  •

Nie dam się zaszantażować katolikom wyznającym zasadę "wszystko albo nic"
Pan mnie zaskakuje pozytywnie.WOW! :)

odpowiedzi (0)

skomentuj

głosuj

+6 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

marko (gość)  •

Na posła Gowina oraz na inne znane postaci zycia publicznego możecie głosować na http://asycieniasy.pl - link do strony Jarosława Gowina:
http://www.asycieniasy.pl/index.php?task=view&id=541

zyczymy udanej zabawy:)

odpowiedzi (0)

skomentuj