Menu Region

MON jest przygotowany na potencjalne efekty światowego...

MON jest przygotowany na potencjalne efekty światowego kryzysu finansowego

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Bogdan Klich podkreślił, że nawet jeśli wpływy do budżetu drastycznie spadną, to resort na pewno nie będzie oszczędzał na modernizacji sprzętowej polskiej armii.
Bogdan Klich wyjaśnił, że polska gospodarka wciąż dobrze radzi sobie z objawami światowego kryzysu. Pytany o możliwości cięć w budżecie resortu zapewnił, że nie będzie oszczędności na profesjonalizacji i modernizacji wojska. "Te dwa obszary są niejako pod kloszem" - powiedział Bogdan Klich. Dodał, że jeśli zaistnieje taka potrzeba zredukowane będą wydatki bieżące MON.

Szef resortu obrony potwierdził, że wycofujemy się z planów zakupu samolotów do tankowania w powietrzu.
"Po co kupować sprzęt, który możemy pozyskiwać. Po co zawracać sobie głowę nowoczesnym sprzętem, który umieścimy w gablocie" - powiedział minister. Zaznaczył, że będziemy chcieli wykorzystywać tego typu maszyny z armii zaprzyjaźnionych państw.

Klich podkreślił, że będziemy trzymać się wymogów polonizacji kupowanego sprzętu. Chodzi o to, aby remonty i serwis mogły odbywać się w naszych zakładach. Minister przypomniał, że właśnie z tego powodu zrezygnowaliśmy z zakupu nowych niemieckich czołgów Leopard. Klich chwalił używane Leopardy, które są w polskiej armii. Zaznaczył jednak, że nie mógł się zgodzić na zakup nowych, kiedy producent nie przewidywał ich produkcji w naszych zakładach na Śląsku.

Minister Klich dodał, że resort nadal chce opierać dostawy sprzętu na długoterminowych umowach. Właśnie takie kontrakty są dla niego gwarancją modernizacji armii nawet w finansowo trudnych czasach.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się