Menu Region

Scotland Yard słucha terrorysty

Scotland Yard słucha terrorysty

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Richard Kerbaj, Dominic Kennedy

Prześlij Drukuj
Mężczyzna związany z organizacją terrorystyczną i poszukiwany listem gończym przez Interpol jest konsultantem Scotland Yardu do zwalczania islamskiego ekstremizmu. Do takich ustaleń doszedł "The Times".
Interpol wystawił list gończy z nakazem aresztowania i możliwością ekstradycji Mohameda Alego Harratha już w 1992 r. Jest on podejrzany o działalność terrorystyczną w Tunezji, gdzie założył organizację Tunezyjski Front Islamski (FIT).

Tunezja oskarża Harratha, szefa kanału brytyjskiej TV Islam Channel i konsultanta w wydziale kontaktów z muzułmanami w Scotland Yardzie, o szukanie pomocy u Osamy bin Ladena. Według Tunezji FIT dąży do ustanowienia "islamskiego państwa wyznaniowego na drodze zbrojnej rewolucji".
Tunezyjskie sądy wielokrotnie skazały zaocznie Harratha za przestępstwa kryminalne i wspieranie ugrupowań terrorystycznych. Łącznie wymierzono mu karę 56 lat pozbawienia wolności.

Z informacji dziennikarzy "Timesa" wynika, że świadek brytyjskiego kontrwywiadu MI5, zeznający w 2003 r. przed Specjalną Komisją Apelacyjną ds. Imigracji, oskarżył FIT o działalność terrorystyczną we Francji. Harrath temu zaprzecza, twierdząc, że francuskie sądy niesłusznie oskarżyły jego organizację o założenie siatki zbrojnych bojówek.

Choć nikt nie dostarczył dowodów świadczących o bezpośrednim zaangażowaniu Harratha w działalność terrorystyczną, Tunezyjczyk jest poszukiwany przez Interpol specjalnym listem gończym jako domniemany terrorysta, a wszystkie państwa są zobowiązane do jego aresztowania i ekstradycji.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się