Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władysław Herman - władca Polski w cieniu potęgi Czech [HISTORIA DZ]

Tomasz Borówka
Brzetysław II
Brzetysław II arc.
Poczet królów Polski? Znamy. Ale postanowiliśmy przypomnieć go przez pryzmat wyłącznie związków polskich władców ze Śląskiem. Bez względu na jego losy, polskie koronowane głowy sporo ze Śląskiem miały wspólnego. Czasy Władysława Hermana, choć dla Polski nieszczególnie świetne, w historii Śląska zapisały się ciekawie. Po głośnym upadku Bolesława Śmiałego w 1079 r. nastąpił radykalny zwrot w polityce polskiej wobec Czech, do tej pory mocno konfrontacyjnej.

Herman nie tylko wznowił płacenie Przemyślidom przewidzianego traktatem w Kwedlinburgu trybutu ze Śląska, ale i w 1080 r. ożenił się z Judytą, córką Wratysława II, zaprzysięgłego wroga swego brata.

Mariaż opłacił się Polsce o tyle, że Judyta wniosła Hermanowi w posagu ziemię kłodzką. Rodzinna sielanka na powrót zbliżonych małżeńskimi więzami dynastii była jednak pozorna. Wyrazem dążeń Wratysława była jego dokonana w roku 1085, z łaski cesarza Henryka IV koronacja na króla Czech i... Polski, co jasno zdradzało aspiracje do stałej zwierzchności Przemyślidów nad Piastami. W następnym roku król czeski rozpoczął też starania o podporządkowanie Śląska diecezji praskiej. I nie wiadomo, jak splotłaby się razem dalej historia Polski, Śląska oraz Czech, gdyby nie śmierć Wratysława w 1092 r.

Władysław Herman spróbował wykorzystać przejściowe osłabienie Czech. Zaprzestał wypłacania śląskiej daniny. I to był błąd. Kryzys monarchii Przemyślidów potrwał krótko. Już w 1093 r. na Śląsk spadło niszczące uderzenie odwetowe Brzetysława II. Znaczna część kraju na lewym brzegu Odry została spustoszona. Polski książę nie tylko jak niepyszny z powrotem zaczął uiszczać Pradze co praskie - zwycięski Brzetysław wymusił na nim także i to, że władzę nad Śląskiem objął starszy syn Hermana Zbigniew. Brzetysław odebrał też Polsce ziemię kłodzką. Oddał ją w lenno Bolesławowi, młodszemu synowi Hermana.

Czeski książę ponownie najechał Śląsk w 1096 r., tym razem wspomagając Władysława przeciwko zbuntowanemu Zbigniewowi. Ten musiał ze Śląska uciekać. Wkrótce na Śląsku miał go zastąpić Bolesław, któremu Herman powierzył rządy w dzielnicy (1097). Ośrodkiem następnego buntu przeciw Władysławowi - tym razem ze strony obu już jego synów - stał się Wrocław. Rezultatem był kolejny podział władzy nad dzielnicami monarchii Hermana w roku 1100. Śląsk utrzymał książę Bolesław. Od 1099 r. do jego też kiesy spływały czeskie dochody ze Śląska. Wielkoduszny wuj Brzetysław wyznaczył mu pensję ze sławetnego śląskiego trybutu, w dodatku do prestiżowego urzędu miecznika.


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
*Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!