Menu Region

Urząd Komunikacji Elektronicznej podzieli TP SA?

Urząd Komunikacji Elektronicznej podzieli TP SA?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Urząd Komunikacji Elektronicznej najprawdopodobniej podzieli dziś Telekomunikację Polską na część hurtową i detaliczną.
Ma to sprawić, że rynek telekomunikacyjny w Polsce stanie się prawdziwie konkurencyjny. "Gazeta Wyborcza" zauważa, że jest to pierwszy w historii Polski przymusowy podział spółki o dominującej pozycji na rynku i jedna z nielicznych na świecie decyzji o dzieleniu operatora telekomunikacyjnego.

Podział TP SA to tak zwana separacja funkcjonalna. Nie oznacza powstania nowej spółki, ale wydzielenie w ramach spółki niezależnej jednostki nadzorowanej przez zewnętrzny organ, na przykład rządowy. Miałaby ona odpowiadać za udostępnianie łączy konkurencji. Podział skutkowałby przyspieszeniem rozwoju rynku.

Proces podziału TP SA potrwa co najmniej dwa lata. W tym czasie trzeba będzie zmienić polskie prawo, by nie podlegało dyskusji, czy podział jest z nim zgodny. Prezes UKE wielokrotnie wspominała, że podział będzie przeprowadzany równolegle z zaproponowaną przez samą TP reorganizacją spółki. Ma ona mieć podobne efekty jak podział, a jednocześnie ma być tańsza i szybsza.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się