Menu Region

Rośnie napięcie między Indiami a Pakistanem

Rośnie napięcie między Indiami a Pakistanem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jeremy Page

Prześlij Drukuj
Rośnie napięcie między Indiami a Pakistanem. Islamabad oskarżył Delhi o dwukrotne naruszenie pakistańskiej przestrzeni powietrznej. Indie temu stanowczo zaprzeczają.
Zdaniem przedstawicieli pakistańskich sił powietrznych indyjskie odrzutowce przeleciały w czasie weekendu nad częścią Kaszmiru znajdującą się pod kontrolą Islamabadu oraz wschodnim miastem Lahore.

W rejonie tym działa Laszkar-e-Taiba, ugrupowanie oskarżane o ataki w Bombaju. W okolicach Lahore działa również islamska organizacja charytatywna Dżamaat-ud- -Dawa uważana przez Indie za fasadę dla bojowników z Laszkar-e-Taiba.

Nowy konflikt między sąsiadującymi ze sobą mocarstwami nuklearnymi zbiegł się w czasie z wizytą Gordona Browna w obu krajach. Wczoraj szef brytyjskiego rządu rozmawiał w Delhi z premierem Indii Manmohanem Singhiem. Potem poleciał do Islamabadu, by spotkać się z przywódcą Pakistanu Asifem Alim Zardarim. Brown zaproponował mu antyterrorystyczny pakt, w ramach którego Londyn przekaże Islamabadowi 6 mln funtów. Pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na wzmocnienie bezpieczeństwa na lotniskach.

Podróż Browna odbywa się w ramach międzynarodowych wysiłków dyplomatycznych pod kierunkiem USA. Misja ma zapobiec eskalacji napięć po atakach w Bombaju w ubiegłym miesiącu, które przyniosły ponad 160 ofiar. Indie oskarżają o zamach pakistańskich bojowników. Zachodni politycy robią wszystko, aby nie dopuścić do wybuchu kolejnej wojny pomiędzy zwaśnionymi państwami.

Tłum. G. Gutkowski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się