Menu Region

Mężczyźni, którzy mają braci, płodzą synów

Mężczyźni, którzy mają braci, płodzą synów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Anna Przybyll

1Komentarz Prześlij Drukuj
Prawdziwy mężczyzna musi zasadzić drzewo, wybudować dom i spłodzić syna. Bliżej spełnienia ostatniego warunku są ci panowie, którzy posiadają więcej braci niż sióstr.
Badacze z Newcastle Univer-sity przeanalizowali drzewa genealogiczne 927 amerykańskich i europejskich rodów o historii sięgającej przynajmniej XVII wieku. Dzięki bazie z danymi 556 tys. osób uczeni postanowili sprawdzić, czy płeć naszego rodzeństwa ma jakikolwiek wpływ na płeć naszego potomstwa. Wyniki swoich prac opisują w najnowszym numerze pisma "Evolutionary Biology".

Kierująca badaniami Dr Corry Gellatly twierdzi, że taka zależność istnieje u mężczyzn: panowie częściej płodzą synów, jeśli ich matka rodziła więcej chłopców. I vice versa: jeśli mieli więcej sióstr, to z większym prawdopodobieństwem będą płodzić córki. Co ciekawe, powyższa zależność nie występuje u kobiet. Naukowcy sugerują zatem, że płeć nowego człowieka może być zapisana gdzieś w DNA jego ojca.

Hipotetyczny gen ojcostwa decydowałby, czy w plemnikach danego mężczyzny przeważają te z chromosomem X, które po połączeniu z komórką jajową dadzą początek córce, czy też te z chromosomem Y - gwarantujące syna. O tym, że w niektórych rodzinach przeważa jedna albo druga płeć, lekarze mówią od dawna. Wyjaśnienia tego fenomenu były jednak bardzo różnorodne.

Sugerowano, że o płci dziecka decyduje moment cyklu miesiączkowego, w którym dochodzi do zapłodnienia, długość przerwy pomiędzy stosunkami, ogólny stan zdrowia kobiety czy poziom stresu u ojca. Badania Brytyjczyków nie negują tych przypuszczeń, ale dodają do nich element niezależny od starań przyszłych rodziców: uwarunkowania genetyczne.

Chociaż gen ojcostwa nie został jeszcze zidentyfikowany, uczeni są niemal pewni, że to właśnie zapisy w męskim DNA decydują o proporcjach plemników X i Y w nasieniu. Zdaniem specjalistów istnieją trzy warianty hipotetycznego genu: mm (więcej plemników Y), mf (tyle samo plemników X i Y) oraz ff (więcej plemników X).
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

synowie z braci...

+8 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

niedowiarek (gość)  •

Jendak się z tym nie zgadzam. Znam przypadek, trzech braci, żadnej siostry i całej trójce w sumie urodziły się 3 córki, czwarta jest w drodze i jak na razie żadnych widoków na syna...

odpowiedzi (0)

skomentuj