Menu Region

Anna Streżyńska chce podzielić TP SA

Anna Streżyńska chce podzielić TP SA

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Pieńczykowska

Prześlij Drukuj
Już dziś Urząd Komunikacji Elektronicznej może zdecydować o podziale największego polskiego operatora na dwie części. Ma to ułatwić działalność konkurencji w telefonii stacjonarnej i transmisji danych oraz przynieść spadek cen.
Cała operacja nie byłaby tania. Według wspólnego raportu KPMG, KPMG Advisory, Kancelarii Grynhoff, Woźny, Maliński oraz Instytutu Łączności jej koszt mógłby wynieść aż 750 mln zł. I to mimo że nie doszłoby do faktycznego podziału na dwie odrębne spółki.

Anna Streżyńska, szefowa UKE, dąży do podziału giganta na część detaliczną, sprzedającą usługi klientom, i hurtową, oferującą innym firmom telekomunikacyjnym dostęp do sieci. Operatorzy alternatywni, którzy łącznie mają 2 mln klientów, twierdzą, że byli wielokrotnie dyskryminowani przez TP SA.

Plany nadzorującej rynek telekomunikacyjny UKE wpisują się w ciągnący się już latami konflikt z TP SA. Prezes firmy Maciej Witucki zarzuca urzędowi wspieranie innych operatorów kosztem TP SA. Mają o tym świadczyć choćby ceny, po których musi udostępniać infrastrukturę konkurencji. - Narzucone przez UKE stawki są o 30 proc. niższe od naszych kosztów - oburza się Witucki.

Miedzy innymi z tego powodu TP SA znacznie ograniczyła ostatnio inwestycje, które w ciągu 5 lat wyniosły 17 mld zł. Zapowiada też dalsze cięcia, co oznaczałoby wolniejszy wzrost liczby użytkowników szerokopasmowego internetu w Polsce.

Zdaniem prezesa Wituckiego byłby to drugi w Europie, po Wielkiej Brytanii, podział narodowego operatora. TP SA broni się, proponując UKE plan dobrowolnych działań ułatwiających konkurentom korzystanie z jej sieci.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się