Menu Region

Paryż: Zakończył się szczyt laureatów Pokojowej Nagrody...

Paryż: Zakończył się szczyt laureatów Pokojowej Nagrody Nobla

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W Paryżu zakończył się 9. szczyt laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, w którym uczestniczył między innymi Lech Wałęsa. Uczestnicy spotkania przyjęli deklarację końcową, będącą analizą aktualnego stanu przestrzegania praw człowieka oraz zarysem prespektyw świata bez przemocy.
Ceremonia zakończenia paryskiego szczytu odbyła się przy Placu Trocadero, w tymczasowo tam postawionym pawilonie imienia Martina Luthera Kinga. Deklarację końcową przeczytał ostatni biały prezydent Republiki Afryki Południowej Frederik Willem de Klerk.

Deklaracja rozpoczęła się od pochwały dokonanych w ciągu ostatnich 60 lat postępów w dziedzinie przestrzegania praw człowieka. Frederik Willem de Klerk wyraził jednocześnie zaniepokojenie faktem, że ponad 40 krajach - stanowiących więcej niż jedną trzecią ludzkości - jest niezdolnych do włączenia się do marszu ku demokraji i prawom człowieka. Nobliści szczególnie krytycznie wyrazili się o stanie przestrzegania praw człowieka w Zimbabwe i w Birmanii. Pochwalili natomiast prezydenta-elekta Stanów Zjednoczonych za plan zamknięcia obozu w Guantanamo.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się