Menu Region

Irlandia drugi raz zagłosuje nad traktatem lizbońskim

Irlandia drugi raz zagłosuje nad traktatem lizbońskim

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Słapek

Prześlij Drukuj
Wielkim zwycięzcą szczytu w Brukseli okazała się Irlandia. W sprawie traktatu lizbońskiego kraj ten uzyskał dokładnie to, czego się domagał.
Oznacza to, że pod koniec przyszłego roku mieszkańcy Zielonej Wyspy jeszcze raz wypowiedzą się w sprawie tego dokumentu. W czerwcowym referendum Irlandczycy odrzucili traktat.

Irlandia uzyskała gwarancje, że po jego wejściu w życie zachowa swojego komisarza w Komisji Europejskiej i że o tak zwanych wrażliwych dla niej sprawach jak choćby polityka podatkowa czy regulacje prawne w sprawach aborcji czy obronności będzie nadal decydować samodzielnie.
Porozumienie osiągnięte na szczycie w Brukseli ma przekonać Irlandczyków, by w przyszłym roku, w ponownym referendum, poparli traktat. Aby wszedł on w życie, muszą go bowiem zatwierdzić wszystkie kraje Unii Europejskiej.

Jak dotąd traktatu nie ratyfikowano jeszcze - poza Irlandią - tylko w trzech krajach: Polsce, Czechach oraz Niemczech. Przed dwoma tygodniami czeski trybunał konstytucyjny uznał, że umowa z Lizbony nie jest sprzeczna z tamtejszą konstytucją. Dokument czeka teraz na ratyfikację przez parlament i podpis prezydenta Václava Klausa. Według czeskich mediów parlament zajmie się ratyfikacją na początku przyszłego roku. Nie wiadomo jednak, czy znany z eurosceptycyzmu Klaus podpisze traktat.
Z kolei w Polsce parlament ratyfikował już traktat, ale nie został on jeszcze podpisany przez prezydenta. Lech Kaczyński twierdzi, że wstrzymuje się z podpisem do chwili, gdy będzie wiadomo, jak zagłosowali Irlandczycy.

W Niemczech traktat został zatwierdzony przez parlament, ale został zaskarżony do trybunału konstytucyjnego.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się