Menu Region

Ekolodzy zawiedzeni ustaleniami na poznańskiej konferencji...

Ekolodzy zawiedzeni ustaleniami na poznańskiej konferencji klimatycznej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Prześlij Drukuj
Ekolodzy są zawiedzeni wynikami poznańskiej konferencji klimatycznej. Ich zdaniem, nie posunięto się do przodu w wielu kluczowych kwestiach.
Stephanie Tunmore z Greenpeace International uważa, że wbrew oczekiwaniom na poznańskiej konferencji nie stworzono podstaw do przyszłego porozumienia. Ma ono zostać zawarte za rok na konferencji w Kopenhadze. Tunmore uznała, że świat jest na prostej drodze do wzrostu średniej temperatury o 6 stopni, a jej zdaniem w ciągu dwóch ostatnich tygodni w Poznaniu nie wydarzyło się nic, by obniżyć to ryzyko.


Karim Harris z organizacji Oxfam uważa, że winę za brak postępu na konferencji ponosi Unia Europejska, zajęta własnym pakietem klimatyczno-energetycznym. Przypomniała, że zwykle na konferencjach prasowych kończących ONZ-towskie obrady klimatyczne, ekolodzy mówili o konkretnych aspektach, gdzie debata posunęła się do przodu dzięki Unii. Na pewno jednak nie dzieje się tak w przypadku COP14.

Rozczarowanie wyraziła również Tasneen Essop z południowoafrykańskiego WWF. Podkreśliła jednak, że jest dumna z krajów rozwijających się, które przywiozły do Poznania konkretne propozycje. Niestety - jak dodała - na niewiele z nich uzyskano odpowiedź.

Ekolodzy podkreślali, że czas nagli i w tej sytuacji może go zabraknąć, by przyszłoroczna konferencja w Kopenhadze - COP15, zakończyła się podpisaniem postanowień mających między innymi zastąpić wygasający w roku 2012 Protokół z Kioto. Wyniki poznańskich obrad miały być bowiem kamieniem milowym w budowaniu podstaw do tych umów.

Wciąż jednak nie znamy całkowitej deklaracji końcowej ministrów środowiska, który obradują w Poznaniu. Uczestnicy COP14 nie uzgodnili bowiem jeszcze kilku kwestii.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się