Menu Region

Białoruś: Zaprezentowano słynną "Mapę Radziwiłłów"

Białoruś: Zaprezentowano słynną "Mapę Radziwiłłów"

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W muzeum historii i kultury Białorusi w Mińsku zaprezentowano "Mapę Radziwiłłów". Wielkoformatowy dokument powstał w latach 1613-1630 na zlecenie księcia Mikołaja Radziwiłła.
Mapa przedstawia tereny Wielkiego Księstwa Litewskiego i - według białoruskich specjalistów - jest jednym z niewielu tego typu dokumentów powstałych na przełomie 16. i 17. wieku.

Prace nad unikatowym dokumentem były prowadzone na zamku w Nieświeżu pod kierownictwem znakomitego grawera Tomasza Makowskiego. Na mapie pokazano ponad tysiąc miejscowości, z czego aż 342 zlokalizowane są na terenie dzisiejszej Białorusi. Białoruscy specjaliści twierdzą, że "Mapa Radziwiłłów" uznawana była przez prawie 200 lat za najznakomitszy dokument tego typu w Europie, który wyznaczał nowoczesne trendy w europejskiej kartografii.

W odrestaurowaniu zabytkowej mapy pomogli białoruscy biznesmeni. Dokument można oglądać w Narodowym Muzeum Historii i Kultury Białorusi w Mińsku. Niewykluczone, że za kilka lat zostanie przeniesiony do odrestaurowywanej siedziby rodu Radziwiłłów w Nieświeżu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się